Şam ve Humus'ta IŞİD saldırılarında en az 140 kişi öldü

Suriye’de dün Humus ve Şam’da düzenlenen bombalı saldırılarda en az 140 kişi öldü. Ölenlerin çoğunluğunu sivillerin oluşturduğu saldırıları IŞİD üstlendi

Dün Suriye’nin Humus ve Şam kentlerinde yapılan ve en az 140 kişinin öldüğü bombaları saldırıları IŞİD üstlendi.

BBC’nin haberine göre Suriye devlet haber ajansı başkent Şam'ın güneyindeki Seyyide Zeynep bölgesinde, en az 4 bombalı saldırıda 83'ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye'deki en önemli Şii türbesi kabul edilen Seyyide Zeynep türbesinin bulunduğu semtteki saldırılarda 178'den fazla kişi de yaralandı.

Şam'daki saldırı öncesi Humus’ta da iki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 57 kişi hayatını kaybetti. Yüzden fazla kişinin de yaralandığı haber veriliyor.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölenlerin çoğunun siviller olduğunu duyurdu.

İki kentteki saldırıları da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlendi.

Humus 2011'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı ilk ayaklanmanın başlatıldığı yerlerden biriydi. Ancak kent şimdi yeniden Suriye ordusunun denetiminde.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın hava saldırılarıyla desteklediği rejim güçlerinin, son 24 saatte 50'den fazla IŞİD militanını öldürdüğünü duyurdu. IŞİD militanlarının Halep'in doğusunda öldürüldüğü belirtildi.

Kerry: Ateşkes için Rusya'yla geçici anlaşmaya vardık

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de önümüzdeki birkaç gün içinde ateşkese gidilmesi konusunda “geçici bir anlaşmaya” vardıklarını açıkladı.  Kerry, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la telefonda ateşkesin koşullarını görüştüğünü ve iki ülkenin şimdi taraflar nezdinde temaslarda bulunacağını söyledi.

Anlaşmanın ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen ve "Henüz sonuçlandırılmadı" diyen Kerry, ABD Başkanı Barak Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakında bir araya gelmesini ve bunun ardından anlaşmanın yürürlüğe girmesini umduğunu söyledi.

Münih'te 12 Şubat'ta yapılan uluslararası güvenlik konferansında bir hafta içinde ateşkese gidilmesi çağrısının yer aldığı bir metin üzerinde uzlaşma sağlanmış ancak ateşkes uygulanamamıştı.

 

Kategoriler

DünyaYazar Hakkında