Gümrü depremzedeleri 27 yıldır destek bekliyor

Gümrü, 27 yıl önce yaşanan depremin yaralarını hala sarabilmiş değil. 7 Aralık 1988’de meydana gelen ve 4 bin ailenin evini kaybettiği deprem felaketinin ardından, halen teneke barınaklarda yaşayan aileler için dünyaca ünlü Ermeniler bir kampanya başlattı.

Ermenistan’ın ikinci büyük şehri Gümrü’yü vuran depremden etkilenen yaklaşık 4 bin aile halen geçici barınaklarda yaşıyor. Fotoğrafçı Hayk Barseghyan’ın öncülüğünde başlatılan ve Ermeni Diasporası'nı hedefleyen fon kampanyasına ünlülerden cevap geldi; kampanyaya futbolcu Henrikh Mkhitaryan ve piyanist Tigran Hamasyan gibi isimler katıldı. 

Yaklaşık 3 yıl önce başlatılan ve Ermeni Diasporası’nı hedefleyen fon kampanyasına hala yeterli destek gelmiş değil. İlk olarak, en zor durumda olan 13 ailenin ev sahibi olmasını hedefleyen kampanya kapsamında çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor. 

İlk kampanya etkinliği 27 Şubat’ta gerçekleşti ve 'SOS Gümrü' Projesi kapsamında piyanist Tigran Hamasyan, Gümrü’nün yıkıntı halindeki mahallesi Fantanner’de bir konser verdi. Konserde bin dolar toplandığı belirtiliyor. Kampanya kapsamında toplanması hedeflenen miktar ise 120 bin dolar olarak belirlendi. 

Etkinliğin bir başka kolu da ünlülerin eşyaları için bir açık arttırma olacak. Güreşçi Arsen Julfalakyan ve futbolcu Mkhitaryan gibi isimlerin eşyalarını açık arttırmaya gireceği etkinlik önümüzdeki günlerde düzenlenecek.

'SOS Gyumri' kampanyasına ulaşmak için tıklayınız. 

 

 Yazar Hakkında