Gedikpaşa Kilisesi’ne valilikten uyarı

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu, İstanbul Valiliği’nden geldiğini söyleyen iki devlet görevlisi tarafından sert bir şekilde uyarıldı. Kilise yöneticileri uyarının “aba altından sopa göstermek” olduğunu ifade ederek, olayın Hrant Dink'in MİT görevlilerince tehdit edilişini hatırlattığına dikkat çektiler.

Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’nden alınan bilgiye göre geçtiğimiz hafta içinde kilisede Pastör Kirkor Ağabaloğlu’nun ofis olarak kullandığı bölüme gelen iki valilik görevlisi, Baloğlu’nu kilisede Ermenistan’dan Türkiye’ye çalışmaya gelen ailelerin çocuklarına yönelik olarak düzenlenen eğitim faaliyetlerinin durdurulması konusunda sert şekilde uyardı. Kilise yöneticileri uyarıyı “aba altından sopa göstermek” olarak nitelendirdi.

Yönetmelik değişikliği müdahale getirdi

Özel Okullar Yönetmeliği’nde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan değişikliğin ardından özel okul statüsündeki Ermeni Azınlık Okulları’nın kapıları Ermenistan vatandaşı çocuklara da açılmıştı. Fakat Türkiye’de kaçak olarak çalışan bazı aileler çocuklarını sınırdışı edilme korkusuyla Ermeni Azınlık Okullarına göndermek istemezken, bazı aileler de Ermeni Okulları’nda Türkiye’ye ait müfredatın işlenmesi nedeniyle çocuklarını ülkelerine döndüklerinde uyum sorunu yaşamamaları için Ermenistan müfredatını uygulayan Gedikpaşa Ermeni Kilisesi’ndeki eğitimlere göndermeye devam ediyordu.

Hrant Dink'in tehdit edilişini hatırlattı

Hatırlanacağı üzere 24 Şubat 2004'de Hrant Dink de İstanbul Valiliği’ne çağırılmış, vali yardımcısının odasında sonradan MİT görevlisi oldukları ortaya çıkan iki kişi tarafından tehdit edilmişti. Kilise yöneticileri de Valilik’ten gelen görevlilerinin tutumunun nedeniyle akıllarına bu olayın geldiğini ifade ettiler.

(Kaynak: http://haber.sat7turk.com)

Kategoriler

Toplum Kilise