Davutoğlu ve Başaran hakkında 'kin ve düşmanlığa tahrik'ten suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Başbakan Davutoğlu ve Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD, dün Çağlayan adliyesi önünde yaptığı açıklamada, “halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik” etme suçunu işledikleri için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. 

Kürt il ve ilçelerinde devam eden TSK operasyonlarına değinen İHD üyeleri, “Bu savaş en başından beri ırkçı bir savaştır. “Türkün gücünü göreceksiniz”, “Türksen övün, değilsen itaat et” gibi haykırış ve yazılarla Kürtlere karşı ırkçı bir savaş yürüttüklerini bizzat kendileri ilan ettiler. Kürtlere karşı ırkçılık, Ermenilere karşı ırçılıkla el ele yürüdü. Yurttaşların, hepimizin vergileriyle alınan zırhlı araçlar, “Ermenisiniz, Ermenisiniz, Ermeni p.çisiniz” diye tekrar ederek sokaklarda dolaştılar, vergilerimizle maaş alan güvenlik güçleri duvarlara “Ermeni p.çi” diye yazdılar’ ifadelerini kullandılar. 

Suç duyurusu öncesinde yapılan basın açıklaması şöyle devam etti: 

“Açık ırkçılık ve nefret giderek zirve yaptı. Bu ülkenin Başbakanı, yine halkın cebinden çıkan paralarla, ödediğimiz vergilerle maaş alan, hepimizin güvenliğinden ve esenliğinden sorumlu olan hükümetin başı geçtiğimiz günlerde, 27 Şubat’ta Bingöl’deki toplantıda yaptığı konuşmada durup dururken bir kötülük timsali olarak “Ermeni çeteleri”nden bahsetti. Aynen şöyle dedi: “Silahları bırakacağız deyip neden daha çok silahı ülkeye soktular? Sur’da olanları, Silopi’de olanları istismar ediyorlar. Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar. Gidip Moskova'da temsilcilik açıyorlar.”

“Bu konuşmadan birkaç gün sonra, 3 Mart’ta Erzurum Aşkale’de “Kurtuluş kutlamaları” adı altında “Ermenilerin yaptığı katliam” ayrıntılarıyla canlandırıldı ve liseli gençlere Ermenileri öldürme rolü oynatıldı. Törene asker-sivil devlet erkânı, yerel ölçekte en üst düzeyde katıldı. Kaymakam, Cumhuriyet Başsavcısı ve hatta Garnizon Komutanı oradaydı.  Aşkale Belediye Başkanı AKP’li Enver Başaran, törende yaptığı konuşmada uzun uzun Ermeni kimliğine nefret kustu, Ermeni Soykırımı’ndan “minnetle” bahsetti. Konuşmasından bir bölümü alıntılıyoruz. Şöyle diyor Başaran: “Tarihi kan ve ihanetle dolu Ermenileri bu topraklardan söküp atan şanlı ecdadımızı huzurlarınızda bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum. Bir ihanet şebekesi olan bu Ermeni çetelerinin bu topraklara ve asil Türk milletine düşmanlığı ve kini hiçbir zaman bitmemiştir. Tarih bilmez, kural tanımaz, hukuk bilmez bu Ermeni çeteleri şimdi de PKK terör örgütü ile topraklarımızda bölücülük faaliyetleri yürütmektedir. Rusya ile son yaşadığımız krizde de aşikar bir şekilde gördük ki bu hain çetelerin ve işbirlikçi devletlerin ülkemiz üzerindeki kötü emelleri hiçbir zaman bitmeyecektir.”

Suç işlemeye teşvik 

“Bu sözlerle Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran hem halka yalan söylemiş, hem de suç işlemiştir. Halkı suç işlemeye teşvik etmiştir. Orada, özellikle bu töreni seyretsinler diye getirilmiş ilkokul çocukları da vardı. Çocuklara Ermenilere karşı kin, nefret ve düşmanlık aşılayan bu törenin bizatihi kendisi bir suç fiilidir. Düzenleyenler ve onaylayarak katılanların hepsi bu suça iştirak etmişlerdir. 

“Biz de bu suç duyurumuzla tarihe bir kayıt düşüyoruz. Irkçılık Türkiye’de devletin, en üst de dahil, her kademesinde yapılıyor ve teşvik ediliyor. Ama bu suça karşı sonuna kadar sesini yükseltecek olanlar da var, buradalar, her zaman karşınızda durmaya da devam edecekler. “Yazar Hakkında