Hrant'ın Arkadaşları:

Hrant'ın Arkadaşları, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun 'Dünyanın neresinde bir Ermeni varsa bulup gönlünü alacağız' demesine karşılık 'Duruşmaya gelip ön sıralarda oturanlardan başlayabilirsiniz' dedi.

 

Hrant Dink cinayeti davasının 23. duruşması Beşiktaş Adliyesi'nde görülüyor.

'Hrant'ın Arkadaşları', duruşma öncesinde, ellerinde yine 'Bu dava öyle bitmez'dövizleriyle Beşiktaş İskelesi önünde toplandı.

Aralarında Rakel Dink, Pakrat Estukyan, Sezgin Tanrıkulu, Ufuk Uras, Ahmet İnsel, Zeynep Tanbay, Osman Kavala, Oral Çalışlar'ın da olduğu grup, Dolmabahçe'den iskeleye yürüyen diğer grupla birleşerek,'Öldür diyenler yargılansın', 'Muammer Güler, Celalletin Cerrah yargılansın', 'Yaşasın halkların kardeşliği', Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz' sloganları eşliğinde Beşiktaş Adliyesi'ne yürüdü.

Hrant'ın Arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Gülten Kaya, davanın üzerinden beş yıl geçmesine rağmen sabrı besleyenin öfke olduğunu bu yüzden de 95 yıl geçse de bunun böyle devam edeceğini söyledi.

'Artık bizimle alay etmeyi bırakın. Cevap verin; Katiller nerede? Katilleri nereye sakladınız? Jandarma karakollarında, istihbarat raporlarında, medya plazalarında, meclis koridorlarında, adalet saraylarında, kozmik odalarda mı sakladınız onları?

'Hep yaptığınız gibi katilleri koruma refleksiniz nereden geliyor? Yoksa sizi büyük devlet yapan bu mu?'

Hrant'ın Arkadaşları adına Gülten Kaya'nın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyleydi;

'Beş yıldır aynı yerdeyiz.

Beş yıldır bizde biriken anılardır, acılardır ve tükenmez sabrımızdır... Beş değil doksan beş yıl geçse de bu sabrı besleyen öfkemiz, adalet inancımızdır!
Biz adaleti sizlerin kurduğu binaların duvarları arasında değil vicdanlarda arıyoruz. Bunu geçmişte öğrenmediyseniz bile, şu son beş yılda iyice öğrenmiş olmanız lazım.
 
Artık bizimle alay etmeyi bırakın! Cevap verin;
Katiller nerede? Katilleri nereye sakladınız?
Jandarma karakollarında, istihbarat raporlarında, medya plazalarında, meclis koridorlarında, adalet saraylarında, kozmik odalarda mı sakladınız onları?
 
Hep yaptığınız gibi katilleri koruma refleksiniz nereden geliyor? Yoksa sizi büyük devlet yapan bu mu?
Büyük acıyla, sırlarla yaşamak zorunda bıraktığınız bu ülkenin vatandaşları bir gün sizden hesap sormaz mı sandınız? Yoksa, 'ya sorarlarsa' diye mi telaştasınız?
 
Arkadaşımız Hrant'ı yargılayıp ölüm fermanını astığınız 301 sakın bu sırrı saklamak için icat edilmiş olmasın? Sizin yasalarınız cinayetleri,
pisliği, cesetleri örtmek için mi yazılıyor?
Buna adalet dememizi istemeyin, bu sizin adaletiniz.
 
Biliyoruz, sizin hukuk dediğiniz şey, önüne çizilen kırmızı çizgiden bir gıdım oyanayamayacak kadar kadük, cılız ve biçare... Ama işte tam da böyle zamanlarda aportta bekleyen gazeteleriniz devreye girer; örnekleri çoktur. Daha üç dört gün önce Hürriyet 'Azgın Azınlık' manşeti attı sizin adınıza. Yeni cinayetler için yeni nişangahlar kurmanın ilk adımını hep böyle attınız, hatırlayın. İnkar edebilecek misiniz?
 
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 'Dünyanın neresinde bir Ermeni varsa bulup gönlünü almaktan' bahsediyor. Nereden başlayacaksınız sayın bakan? Belki bundan sonraki ilk duruşmaya gelip ön sıralarda oturanlardan başlayabilirsiniz. Geride kalanlar artık burada değil... Nereden başlayacaksınız?
 
Kan adaletle susar. 
Yüzbin vicdan sahibinin elleri üstünde taşıdığı arkadaşımızın o son uzun yolculuğu bu ülkenin çürümüş adalet duygusunu, köhne, karanlık ve yalanlarla dolu geçmişini gömmek içindi. İşte bu yüzden o denli dik ve onurluydu... İşte bu yüzden hala kulaklarda yankılanıyor 'Hepimiz Hrant'ız, Hepimiz Ermeni'yiz' sözü...
 
Sizi kendi karanlığınızdan koruyacak o insanlarla, bizlere, vere vere iki üç tetikçiyle birlikte oynadığınız rezilliklerle dolu şu temsili verdiniz. 23 duruşmadır sabrımızı sınıyorsunuz... Unutmayın, inkar ettiğiniz adaleti yerine getirme sorumluluğunuz geleceğe barış dolu, umut dolu bakabilmemizin önündeki tek engeldir! İnkarınızın taşıdığı suç, iklimimizi her gün biraz daha hırpalıyor, hoyratlaştırıyor, zehrediyor.
 
Başlayın artık! Bir yerden başlayın ve gerisini getirin! Bize katillerimizi vermek bir adımdır, oradan başlayabilirsiniz! Üstelik onlar o kadar yakınınızda ki...'
 
 

Kategoriler

Güncel Dink Davası