Boston'da Ermeni Mirası Parkı'na Soykırım Anıtı yapıldı

Boston'da Ermeni Mirası Parkı ve Ermeni Soykırım Anıtı'nın resmi açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandian, 'Bu park Ermeni halkının, topraklarından koparıldığında da kabul gördüğü Amerika Birleşik Devletleri ve bu şehirle bağlarını göstermektedir' dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ve Diaspora Bakanı Hranus Hakobyan, Boston'da Ermeni Mirası Parkı ve Ermeni Soykırım Anıtı'nın resmi açılışını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Massachusetts Valisi Deval Patrick, ABD Kongre Üyesi Ed Markey ve Boston Belediye Başkanı Thomas Menino'nun da resmi açılışta bulundu. 

Nalbandian, yaptığı konuşmada Massachusetts Eyaleti'ne ve Boston yetkililerine bu anıtın açılması için duyduğu minnettarlığı iletti ve 'Bu park Ermeni halkının, topraklarından koparıldığında da kabul gördüğü Amerika Birleşik Devletleri ve bu şehirle bağlarını göstermektedir' dedi. 

'Türkiye'deki anmalar kanıtımız'

Nalbandian, 'Yoğun çabalarımız sonuç vermeye başladı. Türkiye'nin neredeyse bir yüzyıldır engellemeye çalıştığı Ermeni Soykırımı'nın tanınması konusundaki tartışma yolları artık açık. İstanbul ve diğer Türk şehirlerindeki Ermeni Soykırım Anmaları da bunun kanıtı' dedi.