İsveç'te ikinci istifa çağrısı

İsveç Hükümeti'nin Konut Bakanı Mehmet Kaplan'ın ülkücü ve milliyetçi gruplarla ilişkileri nedeniyle istifası isteniyor. Kaplan'ın ilişkide olduğu isimler arasında, Ermenilere yönelik ırkçı açıklamaları nedeniyle istifa eden İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani de yer alıyor.

İsveç hükümetinin Türk kökenli Konut Bakanı Mehmet Kaplan'ın "Bozkurtlar" ve "Milli Görüşçülerle" ilişkileri nedeniyle koltuğu sallantıda.

"Ermeni köpeklerine ölüm" diyen dernek başkanı ile fotoğrafları çıkan Yeşiller Partili bakan Kaplan'ın istifası isteniyor.

İsveç basınında çıkan haberlere göre, hükümette Konut Bakanı olarak görev yapan, Yeşiller Partisi üyesi Mehmet Kaplan’ın, “Türk Bozkurtlar Teşkilatı” Başkanı İlhan Şentürk ve geçen hafta Ermenilere yönelik ırkçı açıklamaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani’yle birlikte fotoğrafları yayımlandı. Fotoğraflar kamuoyunda yoğun eleştirilere neden olmuştu. 

Konut Bakanı Mehmet Kaplan, çeşitli çevrelerde "aşırı milliyetçiler" ve "aşırı İslamcılarla" ilişki içinde olmakla eleştiriliyor. 

İsveç Başbakanı Stefan Löfven dün Konut Bakanı Mehmet Kaplan'ın Milli Görüşçülerle fotoğrafının yayınlanmasından önce yaptığı toplantıdan sonra yaptığı yazılı açıklamada “Kaplan çok özenli davranması gerektiğini anladı" dedi.

Bakanın üyesi olduğu Yeşiller Partisi de ikiye bölünmüş durumda. Yeşiller üyesi eski milletvekili Rebwar Hassan, Mehmet Kaplan'ın partiden ve bakanlıktan istifa etmesi gerektiğini belirtirken, Yeşiller Partisi milletvekili ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin "Mehmet Kaplan yemeğe kimlerin katıldığını bilmiyordu” ifadelerini kullandı. Yeşiller Partisi üyesi bir başka milletvekili Hanif Bali ise, “Oldukça yakışıksız bir tutum. Yeşiller Partisi, kendisini neden bu tür hareketlerle bir araya getiriliyor anlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.  

Konut Bakanı Mehmet Kaplan İsveç televizyon kanalı SVT'nin dün akşamki haber programında "Milli Görüşçüler" ve "Bozkurtlarla" olan görüşmelerini savunarak "Değişik dernek temsilcileri ile diyalog içinde olmanın yanlış olmadığını düşünüyorum" dedi. 

Kategoriler

Güncel DünyaYazar Hakkında