Süryanileri göçe zorlayan zihniyet yeniden iş başında

Geçmişte sistemli bir biçimde yaşadıkları topraklardan göçe maruz bırakılmış Süryaniler, son dönemde yaşanan bazı olumlu gelişmeler üzerine Türkiye'ye geri dönmeye başladılar. Ancak o 'karanlık zihniyetle' yeniden karşı karşıyalar. Süryani Dernekleri Federasyonu yaptığı açıklamada, 'Hristiyan ve Müslümanlar olarak bu topraklarda 1300 yıldır bir arada kardeşçe' yaşıyoruz dedi.

Süryani Dernekler Federasyonu, Süryanilerin son dönemde yaşanan bazı olumlu gelişmeler ışığında eskiden beri yaşadıkları topraklara geri dönmeye başlaması üzerine, kendilerini göçe zorlayan tarihi zihniyetin tekrar ortaya çıktığını belirterek bu durum karşısında bir basın bildirisi yayımladı.

Maruz kaldıkları baskılar sonucu binlerce yıldır yaşadıkları vatanlarından göç etmek zorunda bırakılan Türkiye'nin Süryani vatandaşlarından birkaç aile, birçok güçlüğe katlanarak tekrar doğdukları topraklara geri dönmeye başlamıştı.

İttihat ve Terakki kökenli Ergenekoncu zihniyet

Süryani vatandaşları göçe zorlamış olan zihniyet için bildiride, 'Süryanilerin son 100 yıllık süreç içerisinde yaşadıkları; 1915 Seyfo, 1924 Hakkari Sürgünü, 1928’te Süryani Okullarının kapatılması, 1930 yılında Süryani Patrikliği’nin sürgün edilmesi, varlık vergisi, 5-6 Eylül olayları ve 1964 Kıbrıs olayları nufuslarının tarihi topraklarında azalmasına ve git gide yok olmasına sebep olmuştur. Bütün bunlara rağmen doğup büyüdüğü topraklarda yaşamak isteyenlerin direnci de 1985-95 yılları arasında faaliyete sokulan İttihat ve Terraki kökenli Ergenekon’cu zihniyetin uygulamaları olan “Faili Meçhul”ler döneminde 50’ye yakın Süryani’nin katledilmesi sonucunda kırıldı. Böylece Süryaniler’in toprakları, Süryaniler’den arındırıldı' dendi. 

Milli Gazete'den 'büyük Asur devleti' paranoyası

Saadet Partisi’nin yayın organı olan Milli Gazete’de dün yayınlanan “Toprak Satışıyla Ortaya Çıkan Yeni Tehlike Midyat'a Vatikan kolonisi!” başlıklı haberde Süryaniler hedef gösterildi. Güneydoğu’da Büyük İsrail, Büyük Ermenistan, Büyük Kürdistan kurulacağı teorileri üzerine yıllardır yayınlar yapan Milli Gazete şimdi de Büyük Asur Devleti kurulacağını iddia etti.

Haberde şöyle dendi:

“Yabancılara toprak satışı, Güneydoğu'da Büyük Asur Devleti idealindeki Nasturi, Süryani ve Asurileri harekete geçirdi. Türkiye aleyhine Stokholm, İsveç, Avustralya ve 3 ABD Eyaletinde Sözde Seyfo (kılıçtan geçirme) Soykırım Anıtı diken Büyük Asur lobisinin Avrupa ülkelerinin desteğiyle Türkiye'de özellikle Antakya, Urfa ve Mardin'de toprak alımı için harekete geçtiği bildirildi.

Milli Gazete'ye açıklamalarda bulunan Araştırmacı Yazar Doğan Bekin,  tarihte Güneydoğu'dan Musul'a kadar uzanan bölgede kurulmuş olan Büyük Asur Devletini yeniden canlandırmak isteyen Nasturi, Süryani ve Asurilerin büyük çalışmalar içine girdiklerini bildirdi.

Doğan Bekin, 'Büyük İsrail devletinin kurulması için yapılan çalışmaları herkes bilmektedir. Ancak bunu tamamlayacak bir başka önemli faktör de Güneydoğu’da Büyük Asur Devleti ile ilgili toprak satın alma ve toprakların el değiştirme süreci başlayacaktır' şeklinde konuştu.”

'Düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılıyor'

Mardin Midyat’ta faaliyet yürüten Süryani Dernekler Federasyonu bu tür yayınların çoğalması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Bizi düşündüren ve korkutan şey bu karanlık zihniyetli şovenist-faşistlerin, kardeşliği temsil eden din maskesinin arkasına saklanmasıdır. Bizler semavi dinlerin birbirine düşman olmadığına inanıyoruz. Ancak, son günlerde Milli Gazete, haberdiyarbakir.com, sanliurfa.com vb. gazete, haber portalı ve Saadet Partisi GİK üyesi Doğan Bekin gibi kişilerin yazdıkları yazılarla dinler, inananlar ve etnik yapılar arasında düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılıyor. Ki bunları yaparken de binbir türlü yalan ve iftiraya başvurmaktan kaçınmıyorlar.

Biz Hristiyan ve Müslümanlar olarak bu topraklarda 1300 yıldır bir arada kardeşçe yaşamaya çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Beklentimiz tüm inanan, demokrat ve ilericilerin oluşturulmaya çalışılan bu düşmanlığa karşı tavır göstermesi ve karanlık tüm zihniyetlere dur demesidir. Bu anlamda Süryani Dernekler Federasyonu olarak her türlü çabayı sarf edip, bu karanlık faşizan zihniyete karşı, dostluk ve kardeşliği egemen kılmaya çalışacağız.”