Karaman’daki cinsel istismar davasında duruşma günü

Karaman’da Ensar Vakfı ile KAİMDER yurtlarında kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan M.B.’nin yargılanacağı davanın ilk duruşması başladı. Davanın görüleceği Karaman’da olağanüstü hal uygulamaları yaşanıyor.

Karaman’da Ensar Vakfı ile Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin (KAİMDER) yurtlarında kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan M.B.’ni yargılanacağı davanın ilk duruşması başladı. 

M. B., 5 Mart’ta, Ensar Vakfı’nda kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanmıştı.

10 çocuğun ailesinin yaptığı şikayet üzerine tutuklanan M. B., “kasten yaralama”, “çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma” suçlarından, 600 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

imc tv'nin haberine göre, Karaman Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Adliye çevresinde arama noktaları oluşturulmuş durumda. Davayı izlemeye gelenler arasında CHP ve HDP’li vekillerin yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcileri de var.

Sanık M. B., tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi’nden güvenlik nedeniyle getirilmedi, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) sistemiyle katılacak.

Baroların müdahillik talebi kabul edildi  

Baroların müdahillik talebi kabul edildi. Milletvekilleri ve derneklerin talepleri ise reddedildi. 

Savcı, Ensar Vakfı ve KAİMDER’in ‘suçtan zarar görme’ ihtimallerine binaen davaya müdahil olmaları gerektiğini belirtti.

Valilikten yasaklama

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma gibi etkinliklerin yasaklandığını resmi internet sitesinden duyurdu.

Kadınlara engel

Davaya katılmak üzere yola çıkan kadınlar, yol boyunca engellendi.

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Pelin Pektaş hakkında yakalama kararı bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı ve Karaman Çarşı Karakolu’na götürüldü.

Durdurulan bir araçta bulunan dövizlere ve pankartlara valilik kararıyla el konuldu.

Engellemelere tepki gösteren HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, “Fiili darbe içerisinde bir uygulamayla karşı karşıyayız” dedi.

Uzun süre bekletilen kadınlar, kente ulaştıklarında Piri Reis Kültür Merkezi’nin önünde toplandı, ardından adliyenin önüne yürüdü.

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında