Fransa'da yasalaşırsa AB'ye giriş kriteri haline gelebilir

AB Haber'e konuşan üst düzey bir AB bürokratı,Fransa’daki soykırım tasarısının yasalaşması durumunda 'Soykırım'ın Türkiye'nin AB'ye giriş kriterlerinden biri haline gelebileceğini belirtti.

Fransa parlamentosunda kabul edilen Ermeni soykırımını inkâr edenlere ceza verilmesi karar tasarısı tartışılmaya devam ediyor. Gelişmeleri AB Haber için değerlendiren Avrupa Komisyonu’ndan üst düzey bir AB bürokratı AB’nin bu gelişmeler karşısında söyleyeceği hiç bir şeyi olmayacağına dikkat çekerek 'AB çevrelerinden ortaya konulan farklı görüşler de tartışmayı zenginleştirmekten başka bir işe yaramaz' dedi.

Aynı bürokrat, eğer Fransa’da soykırım tasarısı yasallaşırsa Soykırımın Türkiye'nin AB üyeliği için kriter olmasının gündeme getirilme olasılığı ortaya çıkabileceğini belirtti ve 'o zaman çok farklı bir tartışma içinde kendimizi bulabiliriz. AB'de kimse bugünden yarına kesin bir öngörüde bulunamaz' dedi.

Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinin büyük bir hayal kırıklığı yarattığına işaret eden bürokrat Türkiye'nin refomlar için isteksiz olduğunu ve gerekli adımları atamadığını ifade etti.

AB bürokratı, 'Türk yetkililer, bazı AB üyesi ülke liderlerinin Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlığıyla ilgili açıklamaları 'reform sürecine olumsuz etki yapıyor' görüşünü dile getiriyorlar. Haksız da değiller. Ama diğer taraftan da Ankara’nın AB reformlarını hayata geçirme noktasındaki isteksizliği de ortada' dedi.

Fransa-Türkiye arasındaki Soykırım tartışmalarına AB’nin müdahil olmayacağına dikkati çeken AB bürokratı, 'AB olarak burada bizleri Türkiye’nin Fransa’ya yönelik olası ticari ambargo uygulaması durumunda ‘Gümrük Birliği’nden kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmeyeceği ilgilendirir. Ancak Türk yetkililer böyle bir adımı bugüne kadar atmadılar' açıklamasında bulundu.

Kategoriler

Güncel Dünya Gündem