Anuşyan Ahtamar’ı ziyaret etti

Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, tarihi Ahtamar’daki Surp Haç Kilisesi'ni gezdi. Ziyareti sırasında depremden sonra Van’a ilk kez geldiğini söyleyen ve kilisede herhangi bir zarar olmamasının sevindirici olduğunu belirten Anuşyan, ayrıca ada ve kiliseyi gezen turistlere de kilisenin tarihi hakkında bilgi verdi.

 

Vaspurakan Kralı  I. Gagik tarafından 915- 921 yılları arasında yaptırılan ve 2005 yılında 2 milyon 600 bin TL harcanarak restore edildikten sonra 2007 yılında anıt müze, 12 Eylül 2010'da ise yılda bir kez ibadete açılan tarihi Akdamar Kilisesi'ni, her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan da Van'a gelerek Ahtamar’daki Surp Haç Kilisesi'ni gezdi. Kiliseyi gezen yerli ve yabancı turistlere kilisenin tarihi hakkında bilgi veren Anuşyan, gazetecilere ise depremden sonra Van'a ilk kez geldiğini söyledi. Anuşyan, kilisenin depreme dayandığını belirterek şunları söyledi:

'Kilise bize şunu gösterdi ki depreme dayanmış ve hiçbir sorun yok. Bu da ülkemizdeki iç depremlere dayanıklı olan Anadolu toprağının gücünü bize gösteriyor. Bu açıdan da memnun olduk. Kilise çok titiz bir şekilde yapılmış ve bu konuyu katıldığımız çeşitli konferanslarda bütün dünyaya anlattık. 9 Eylül'de yapılacak ayinde buluşmak üzere.'

Kategoriler

Genel