‘Alçak, cahil, tiksinti verici, mandacı artığı’ ifade özgürlüğüymüş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatları, Prof. Dr. Baskın Oran’ın kendisi hakkında açtığı hakaret davasında, ‘ifade özgürlüğü’ savunması yaptı.

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi haline gelen ve birçok konuşmasında “alçak, zalim, cahil, tiksinti verici, vatan haini, terör örgütünün maşası, ahlaksız, mandacı artığı” gibi hakaretlerine maruz kalan akademisyenlerden Prof. Dr. Baskın Oran, Erdoğan’a açtığı manevi tazminat davasında Erdoğan’ın avukatları “düşünce ve ifade özgürlüğü” savunması yaptı.

İfade özgürlüğü herkese lazım

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, Erdoğan’ın avukatlarının mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde Anayasa Mahkemesi ve AİHM’nin “düşünce ve ifade özgürlüğü” içtihatlarını örnek gösterdi. Erdoğan adına avukatı tarafından verilen dilekçede, ifade özgürlüğünün “devletin veya nüfusun bir bölümü için saldırgan, şok edici veya rahatsız edici bilgiler ve düşünceler için de geçerli olduğu ve bunlar olmaksızın demokratik toplum olmayacağı” belirtildi.

Barış İçin Akademisyenler grubunun “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisine imza atan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran, “Onur diye bir şey var” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, akademisyenler için kullandığı ifadeler nedeniyle manevi tazminat davası açmıştı. Oran, Erdoğan’ın dört ayrı konuşmada kullandığı “alçak, zalim, kapkaranlık, cahil, tiksinti verici, vatan haini, lümpen, terör örgütünün maşası, ahlaksız, mandacı artığı, ruhu kirlenmiş” gibi ifadeler nedeniyle toplam 10 bin TL manevi tazminat talep etmişti.

Özel koruma

Erdoğan’ın cevap dilekçesinde AHİM’nin İspanya’daki Bask bölgesinden, ülkesinin bağımsızlığını savunan bir milletvekilinin İspanya Kralı’na yönelik sözleri nedeniyle verdiği karar da emsal gösterildi. Söz konusu kararda bireylerin politik tartışmalarda aşırılığa kaçabileceği belirtilirken ayrıca devlet başkanlarına hakaret suçlarında özel koruma getiren yasaların düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu da belirtiliyordu.

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın imzasıyla mahkemeye verilen yanıt dilekçesinde, Erdoğan’ın söz konusu konuşmalarında Baskın Oran’ın şahsına yönelik bir ifade kullanmadığı savunularak “Aksine devletin başı sıfatı ile, kendisini aydın diye tanımlayan bir grup akademisyenin bölücü terör örgütüne müzahir ve terörle mücadele eden devletin meşru kuvvetlerine karşı haksız saldırılarına yönelik bir kısım eleştirilerde bulunmuştur” denildi.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında