Suriye'de bu sefer Hama'da katliam var

Suriye Ordusu'nun bombaladığı Hama şehrinde son 24 saatte 50'den fazla insanın hayatını kaybettiği bildirildi. Aktvistlerin verdiği bilgiye göre Humus kentindeki katliamdan sonra Suriye rejim güçleri Hama'ya geçti. Öte yandan, Suriye'de rejim karşıtı isyanın başladığı geçen yılın Mart ayından bu yana 13 binden fazla kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Suriyeli muhalifler, Hür Suriye Ordusu'nun şehirdeki rejim güçlerini hedef alan saldırılarının ardından tank ve diğer araçlardan mahallelerin bombalandığı bilgisini verdi. Ölenler arasında 5 kadın ve 8 çocuk da bulunuyor. Aktivistler, Humus'taki Hula katliamına katılan ordu birliklerinin Hama 'ya sevk edildiğini öne sürüyor.

Meşa' el Furusiyye ve Güney Meşa mahallelerini hedef alan saldırılarda çok sayıda binanın yıkıldığı, enkaz altından cesetler ve ağır yaralılar çıkarıldığı ifade ediliyor.

Beyda ve Endülüs mahallelerinde de binaların büyük zarar gördüğü belirtiliyor. Elektriklerin kesildiği şehirde yüksek binalar çıkan keskin nişancıların hareket eden her şeye ateş açtıkları ifade ediliyor.

'Suriye'deki olaylarda 13 binden fazla kişi öldü'

Öte yandan, Suriye'de rejim karşıtı isyanın başladığı geçen yılın Mart ayından bu yana 13 binden fazla kişinin öldürüldüğü bildirildi.

El Arabiya'nın haberine göre Suriye İnsan Hakları İzleme örgütünden Rami Abdurrahman, olaylarda 9183'ü sivil, 13.004 kişinin öldüğünü belirtti.

Ölenlerden 3072'sinin hükümet askeri, 749'unun ordudan ayrılanlar olduğu kaydedildi.

Abdurrahman, ayaklanma sırasında silahlanan sivillerin de 'sivil ölümleri' kategorisinde sayıldığını söyledi.

Rami Abdurrahman, Annan Planı çerçevesinde 12 Nisan'da yürürlüğe giren ateşkesten bu yana ise 1881 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

İzleme örgütünün verdiği sayıya, Humus'un Hula ilçesinde geçen Cuma günü yapılan katliamda ölen, üçte biri çocuk olan 92 kişinin dahil olduğu bildirildi.

(Dünya Bülteni)

Etiketler

Esed Hula