Dargeçit JİTEM davası: İki çocuğun kemikleri 21 yıl sonra bulundu

Mardin, Dargeçit’te 1995 yılında gözaltında kaybedilen iki çocuğun, 13 yaşındaki Davut Altınkaynak ve 16 yaşındaki Nedim Akyön’ün kemikleri bulundu.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 1995 yılında Süleyman Seyhan (57), Abdurrahman Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Abdurrahman Coşkun (21), Davut Altınkaynak (13), Nedim Akyön (16) ve Seyhan Doğan’ın (14) JİTEM tarafından sorgulandıktan sonra infaz edildiklerine ilişkin dava 2009 yılında başlamıştı.

Kamuoyunda ‘Dargeçit JİTEM’ davası olarak bilinen davanın son duruşması dün görülürken, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan mahkemeye gelen raporla iki çocuğun kemikleri tespit edildi. 

bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun, Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği raporda, soruşturma kapsamında yapılan kazı çalışmasında bulunan kemiklerin 13 yaşındaki Davut Altınkaynak ile 16 yaşındaki Nedim Akyön’e ait olduğu belirtildi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi Başkanı, avukat Erdal Kuzu bianet’e yaptığı açıklamada, Adli Tıp Kurumu’nun raporunun dün ellerine ulaştığını belirtti.

Kuzu, “Altınkaynak ve Akyön’ün ölümüyle ilgili ayrı bir soruşturma başlatılmıştı. Savcılık ya iki ölümle ilgili ek iddianame hazırlayacak ya da süren soruşturmayı kapatıp belgeleri Dargeçit davasına gönderecek” dedi.

Sanıklar duruşmaya gelmedi 

Avukat Kuzu, bugün Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 3. duruşmada iki sanığın ifade verdiğini ancak sanıkların duruşmalara katılmadığını söyledi:

“Sanıkların mahkemeye getirilmesi ve yüz yüze dinlenmesi talebimiz bugün de reddedildi. Sanıklar ‘güvenlik gerekçesiyle’ duruşmalara getirilmiyor. Bugün de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılıyla ifade verdiler.”

“JİTEM’i duymadım”

Bugün ifade veren sanıklardan Kerim Şahin, “İki öğretmenin ve müteahhidin kaçırılması olayını hatırlıyorum ancak bahsi geçen gözaltı işlemlerini bilmem. Uzman jandarma idim” dedi.

Diğer sanık Fethullah Çelik de SEGBİS’le ifade verdi, “Ben JİTEM’de çalışmadım, JİTEM’i duymadım” diye konuştu.

Avukat Erdal Kuzu, Mardin’in Nusaybin ilçesinde süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle birçok müştekinin duruşmaya gelemediğini de belirtti.

Bir sonraki duruşma 14 Temmuz’da görülecek. Yazar Hakkında