İsmailova’ya BM’den basın özgürlüğü ödülü

UNESCO, Azerbaycan’da tutuklu bulunan Azadlıq (Özgürlük) Radyosu çalışanı gazeteci Hatice İsmailova’ya basın özgürlüğü ödülü verdi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO, Azerbaycan’da tutuklu bulunan Azadlıq (Özgürlük) Radyosu çalışanı gazeteci Hatice İsmailova’ya ödül verdi. İsmailova ödülü “zor koşullarda basın özgürlüğüne önemli katkısı’’ için aldı. 

UNESCO gazeteci İsmailova’yı “Guillermo Cano Isaza” ödülü için geçen ay seçmişti, fakat 25 bin ABD doları değerindeki ödül yeni verildi.

Hatice İsmailova Aralık 2014’tan beri tutuklu bulunuyor. Azerbaycan yargısı Hatice İsmailova’yı vergi kaçakçılığı ile suçluyor Azerbaycan’ın en tanınmış gazetecilerinden olan İsmailova’nın tutukluluğu ile ilgili birçok uluslararası kuruluş açıklamalar yapmış ve Azerbaycan hükümetinden, özellikle Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den İsmailova’nın serbest bırakılması talep etmişti.

Isaza kimdir?

Guillermo Cano Isaza Kolombiyalı gazeteci. 1952 yılından El Espectador gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 1986’da uyuşturucu kartelleriyle siyasetçiler arasındaki ilişkiler üzerine yaptığı haberin ardından gazete binası önünde kurşunlanarak öldürüldü. 1997 yılından beri UNESCO Guillermo Cano Isaza’nın adını taşıyan ödül veriyor. Ödüller dünyada basın özgürlüğü için önemli çalışmalar yürüten gazetecilere veya kurumlara veriliyor.Yazar Hakkında