Nisan’da 131 kız öğrenci taciz edildi

Nisan ayında medyaya yansıyan haberlere göre, en az 131 kız öğrenci tacize maruz kaldı. Tacizcilerin arasında öğretmenler, müdürler, müdür yardımcıları, okul kantini işletmecileri, servis şoförleri vardı. Cinsel taciz haberlerinin yüzde 67'si eğitim kurumlarından.

Nisan ayında, medyaya 51 cinsel taciz vakası yansıdı; bu haberlere göre bir ayda en az 155 kadın ve kız çocuğu tacize uğradı.  bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, medyaya yansıyan taciz vakalarının yüzde 67’si eğitim kurumlarından geldi. Mart ayında ise medyaya yansıyan taciz olaylarının yüzde 58'i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşanmıştı.

131 kız öğrenci

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun haberine göre, Nisan’da eğitim kurumlarıyla bağlantılı 34 cinsel taciz vakası medyaya yansıdı; en az 131 kız öğrenci tacize maruz kaldı.

Tacizcilerin arasında öğretmenler, müdürler, müdür yardımcıları, okul kantini işletmecileri, servis şoförleri, okulda çalışan hizmetliler, okul çevresindeki büfe-market gibi işletmelerin çalışanları yer aldı.

Kız öğrencilerin yüzde 73’üne öğretmenleri cinsel tacizde bulundu: 96 kız öğrenciyi öğretmenleri, üçüne kantin işletmecisi, yedisine okul müdürleri, beşine müdür yardımcıları, dördüne okulun karşısındaki büfenin sahibi, sekizine okul yanındaki marketin sahibi, birine okuldaki temizlik işçisi, ikisine okulda çalışan elektrikçi, ikisine okul servisi şoförleri, birine okuldaki başka bir öğrenci, birine okula izinsiz giren yetişkin bir erkek, birine okul etrafında dolaşan yetişkin bir erkek cinsel tacizde bulundu.

Öğrencilerin yüzde 83’ü fiziksel tacize, yüzde 12’si hem fiziksel hem dijital tacize, yüzde 4’ü dijital tacize, bir kız öğrenci ise sözlü tacize maruz kaldı.

Sadece yüzde 44'ü tutuklandı

21 ilde meydana gelen tacizlerde, tacizcilerin sadece yüzde 44’ü tutuklandı; yüzde 15’i ise açığa alındı. Tutuklananların üçte birini öğretmen olmayan failler (okulda çalışanları) oluşturdu.

Diğer tacizciler ise haklarında idari ve/veya hukuki soruşturma başlatıldı. Birçok tacizci öğretmen görev yaptıkları okulda göreve devam ederken, bazıları ise haklarında hukuki işlem yapılmaksızın başka okullara atandı. Bir tacizci öğretmenin “okul müdürü tarafından gözlem altında” olduğu belirtildi.

Diğer taciz vakalarında da mağdurlar çocuk

Nisan’da eğitim kurumlarıyla bağlantılı olmayan 16 taciz vakası medyaya yansıdı; en az 24 kadın ve kız çocuğu tacize maruz kaldı. Tacize maruz kalanların yüzde 46’sını 18 yaş altındaki kız çocukları oluşturdu. Medyaya yansıyan haberlere göre, tacizcilerin sadece dördü tutuklandı.

21 kadın ve kız çocuğu fiziksel tacize maruz kalırken, bir kadın hem fiziksel hem dijital tacize, iki kadın ise teşhirciliğe maruz kaldı.


Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında