‘Ermeni Soykırımı’ İsrail’de de koz

Knesset gündemine bundan 8 ay önce getirilen ve görüşülmesi için 5 Aralık tarihi uygun görülen yasa teklifi dün İsrail Meclisi’inin Eğitim ve Kültür Komitesi’nde gündeme alındı. Meclis başkanı Reuvin Rivlin’in 5 Aralık’ta yurt dışında olması ve görüşmelere bizzat katılmak istemesi sebebiyle 26 Aralık’a ertelenen yasa görüşmeleri, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun talimatıyla gündemden çekildi.

 

Fransız Parlamentosu’nda kabul edilen yasanın bir benzeri İsrail Parlamentosu Knesset’in de gündemine taşındı. Eğitim ve Kültür Komitesi, 1915 olaylarının “Ermeni soykırımı” olarak tanınmasını, “Ermeni soykırımını anma günü” belirlemeyi ve konunun ders kitaplarına girmesini öngören yasa teklifi dün kamuya açık bir oturumda değerlendirdi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun talimatıyla Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesiyle gündemden çekildi.  Oturum sonunda teklifin komite tarafından kabulü için bir oylama yapılması bekleniyordu. Ancak oturum yöneticisi, konunun gelecekte tekrar görüşülebileceğini belirterek konuyu belirsiz bir tarihe erteledi.

Dışişleri karşı çıktı

İsrail’in bakış açısı böyle bir tartışmanın açık bir oturumda akademik bir atmosferde gerçeklere dayanılarak gerçekleşmesidir. Bizim pozisyonumuz bunun siyasi tartışmalara alet edilmemesi yönünde’ dedi.

Bir bakanlık yetkilisi “İlişkimiz hassas ve kırılgan, çizgiyi geçemeyiz. Konuya akıllıca yaklaşmalıyız. Böyle bir girişimin ciddi sonuçları olabilir” dedi.

Yasayı destekleyen vekiller “Avrupa’da Yahudilerin yaşadıklarını unutmamalı ve tüm soykırımlara karşı tavrımızı ortaya koymalıyız” diyerek Türkiye ile ilişkiler de bozulduğu için önlerinde tanıma için bir engel kalmadığını savundu.

Teklife karşı çıkanlar ise Türkiye’nin Fransa konusunda takındığı tavrı hatırlatarak, “ilişkilerin hassas olduğu bir dönemde böyle bir karar veremeyiz” dedi.

Tarih önceden belliydi

Meretz partisi Milletvekili Zahava Gal-On, “Yıllardır, İsrail hükümeti soykırımı tanımayı stratejik ve ekonomik nedenlerle Türkiye ile bağları nedeniyle reddediyordu” diyerek ahlaki sorumluluklarının bu tür hesapların ötesinde olduğunu savundu.

Komite Başkanı Alex Miller ise oturumla Türkiye arasında herhangi bir ilişki olmadığını vurgulayarak “Bu eğitimle ilgili bir konu” şeklinde konuştu. Kadima Partisi milletvekili Otniel Schneller de yasaya en net karşı çıkanlardan biri oldu. Schneller, “Bu tartışmayı Türkiye ile düzeltmeye çalıştığımız ilişkilerimizden bağımsız düşünemeyiz” dedi. Haaretz gazetesi de “İsrail Türkiye’yi tarik etmeye çalışıyor” yorumunda bulundu.  2007 yılında benzer bir teklif reddedilmiş, teklif son kez İsrail parlamentosu gündemine sekiz ay önce gelmiş ama ertelenmişti.

Kaynak İHLAS

Kategoriler

Güncel Dünya