Almanya hükümeti Namibya'da soykırımı kabul etti

Almanya hükümeti, 1904-1908 yılları arasında Alman askerleri tarafından yapılan katliamın soykırım olduğunu kabul etti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Namibya'da Herero ve Nama halklarına yönelik katliamlar ilk kez Alman hükümetinin resmi bir belgesinde soykırım olarak nitelendi. Hükümetin Sol Parti milletvekili Niema Movassat'ın soru önergesine verdiği yanıt "Frankfurter Rundschau" gazetesinde yayınlandı.

Almanya hükümeti soru önergesine verdiği cevapta, Namibya’da 1904-1908 yılları arasında kurban sayısının 100 bini aştığı tahmin edilen katliamın soykırım olduğunu kabul etti.

Sol Partili Federal Meclis üyesi Niema Movassat, Almanya ile Namibya temsilcileri arasında halen devam eden gayrıresmi görüşmeler hakkında hükümetten bilgi talep etti. Geçen hafta Namibya’da temaslarda bulunan Almanya Hükümeti Özel Temsilcisi Ruprecht Polenz, görüşmelerin hedefini, "geçmişe dair ortak anlayış temelinde işbirliğinin artırılması" ifadesiyle tanımlamıştı.

Hükümet açıklamasında, yapılan ikili görüşmelerde tazminat talepleri konusunda nasıl bir pazarlığın yürütüldüğüne somut olarak değinilmediğini belirtti; "Alman-Namibya Gelecek Vakfı", siyasi eğitim projeleri ve gençlik değişim programları hakkında temasların devam ettiğini ifade etti. Polenz, "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesine verdiği demeçte, görüşmelerde su şebekelerinin geliştirilmesi gibi altyapı hizmetlerinin de gündeme geldiğini açıkladı.

Ermeni soykırım tasarısıyla bağlantısı

Almanya Federal Meclisi, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan tasarıyı geçtiğimzi Haziran ayında kabul etmişti.

Almanya hükümetinin Herero katliamına ilişkin yeni açıklamasında "tarihi ve siyasi boyutlarıyla yürütülecek açık bir tartışmada, soykırım kavramının hukuki anlam içermeden de tanımlanabileceği" görüşü dile getirildi. Açıklamada "soykırım ifadesinin kullanılmasının Almanya açısından hukuki sonuçlara yol açmayacağı" görüşü vurgulandı.

“Tazminat söz konusu değil”

Hükümet açıklamasında, halen devam eden görüşmelerde Yahudi soykırımında olduğu gibi tazminat ödemesi ya da telafinin söz konusu olmadığı vurgulandı. Herero ve Nama halklarının temsilcileri tarafından dile getirilen bu talebin hukuki temelden yoksun olduğu iddia edildi.

Günümüzde adı Namibya olan bölge 1884-1915 yılları arasında dönemin Alman Güneybatı Afrikası'na dahildi. Herero halkının 1904'te başlattığı ayaklanmada 100'ün üzerinde Alman'ın ölmesi üzerine General Lothar von Trotha, “Hererolar'ın yok edilmesi” emrini vermişti. Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Namibya'da işlenen suçları geçen yıl "soykırım" olarak nitelemişti.Yazar Hakkında