İstanbul'da 47 hakim ve savcı tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında gözaltı kararı verilen 134 hakim ve cumhuriyet savcısından 47'si tutuklandı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü' yapılanmasına mensup olduğu gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verdiği İstanbul ve Gaziosmanpaşa adliyelerinde görevli 134 hakim ve savcıdan yakalananların işlemleri devam ediyor.                

Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliğince sorguları yapılan 45 hakim ve savcı tutuklandı.               

Daha önce FETÖ/PDY soruşturmasında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan hakimler Mustafa Başer ve Metin Özçelik de bu dosyaya dahil edilerek, tutuklanmalarına karar verildi. Böylece bu dosya kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların sayısı 47 oldu.              

Arananlar hakim ve savcılar               

Nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliğince sorguları yapılan aralarında Ergenekon davası savcısı Mehmet Murat Dalkuş'un da bulunduğu 32 hakim ve savcıyı adli kontrol hükümleri uygulanmak üzere serbest bırakıldı. Hakimlik, 4 kişinin de serbest bırakılmasına karar verdi.               

Gözaltına alınan 9 kişinin ise adliyedeki işlemleri sürüyor.               

Ergenekon davasına bakan hakimlerden Sedat Sami Haşıloğlu, Balyoz davası savcılarından Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan, eski İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi İlhan Karagöz'ün de aralarında bulunduğu 42 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında