TGC ve TGS: 'Gözaltılar basın özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalı'

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazetecilere yönelik hak İhlallerine karşı basın açıklaması yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası, çok sayıda gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması yaparak, "Gözaltılar yeni hak ihlallerine, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalıdır" dedi.

"İddianame bir an önce hazırlanmalı"

TGC ve TGS'nin basın açıklamasında doğrudan suça bulaşmamış, tek işi ve işlevi gazetecilik olanların yargılanmaması gerektiğini vurgulandı. Yapılan ortak açıklamada, “TGC ve TGS olarak nereden gelirse gelsin darbelere ve devlet içindeki her türlü hukuk dışı yapılanmalara karşı olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz. Parlamenter demokrasiye, iktidara ve halka yönelik darbe girişiminin ardından birçok gazeteci için bugün gözaltı kararı alınmıştır. Bu gözaltılar yeni hak ihlallerine, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından yeni kırılmalara yol açmamalıdır. Doğrudan suça bulaşmamış, tek işi ve işlevi gazetecilik olanlar çağdaş demokrasilerde olduğu gibi herhangi bir hukuksal takibe uğramamalıdır. Soruşturmalar basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hakkını engellenmemelidir. Gazetecilere yönelik suçlamalarda iddianamelerin en kısa sürede hazırlanması ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması toplumsal adalet duygusunun zedelenmemesi açısından son derece önemlidir. İktidarın, muhalefet partilerinin ve kamuoyunun dikkatine sunarız” denildi.

 Yazar Hakkında