Boyer, Marsilya Ermenilerinin desteğini istedi

Valerie Boyer, 10 Haziran’daki genel seçimler öncesinde daha önceki seçimlerde olduğu gibi tekrar Marsilyalı Ermenilerin desteğini istedi. ‘Soykırımı inkar’ yasa tasarısının mimarı olan Valerie Boyer, seçim bölgesindeki ileri gelen Ermenilere hitap etti. Mücadelenin henüz sonlandırılmadığını söyleyen Boyer’e Deveciyan destek verdi.

 

Fransa’da geçen Kasım ayında Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan ve bu suçu işleyenlere para cezasının yanı sıra hapis cezası öngören yasa tasarısını hazırlayarak Türk-Fransız ilişkilerinde gergin günler yaşanmasına yol açan Valerie Boyer, memleketi Marsilya’dan yeniden milletvekili seçilebilmek için çalışmalarına başladı. Boyer, 10 Haziran’da yapılacak seçimler öncesinde, Fransa’daki Ermeni diasporasının aktif siyasetçisi Patrick Deveciyan’ı kampanyasında kendisine destek vermesi için davet etti. Deveciyan önceki gün Marsilya 1’inci seçim bölgesinden tekrar milletvekili adayı olan Boyer’e olan desteğini göstermek için Marsilya’ya gitti. 800 bin nüfuslu şehirde Boyer, çoğunluğu Ermeni siyasi elitlerden oluşan bir grup ve Deveciyan’la birlikte ilk olarak kent merkezindeki Ermeni Soykırımı anıtına çelenk koydu. Ardından Beumont kilisesinde Boyer’in seçim kampanyası başladı. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin en yakın danışmanlarından olan Deveciyan, yaptığı konuşmada Marsilyalı 80 bin Ermeni kökenli seçmene Türkiye’nin seçimleri yakından takip edeceğini ve Boyer’in seçimleri kazanamaması durumunda çok mutlu olacağını belirtti.

‘Mücadele henüz sonlandırılmadı’

Marsilyalı Ermeni aktivistler tarafından doldurulan 400 kişilik salona hitap eden Boyer, Anayasa Konseyi mensuplarını kanun tasarısını iptal ettikleri için affetmediğini belirterek, mücadelenin henüz sonlanmadığını ve benzer bir yasa teklifinin kısa bir zamanda tekrar ulusal meclis gündemine getirilmesi için var gücüyle çalışacağını söyledi. Tasarının senatoda kabulünden sonra sevinç gözyaşları döken ve parlamento bahçesinde Ermeni siyasetçilerle birlikte şampanya patlatan Boyer, Anayasa Konseyi’nin tasarıyı reddetmesi sonrasında “Hayal kırıklığına uğradım” demişti. Boyer, milletvekili olmasının yanı sıra Marsilya belediye başkan yardımcılığı görevini de yürütüyor. Boyer, 2007 yılındaki seçimlerde Ermenilerin oyları sayesinde milletvekili seçilmiş, kampanyası sırasında söz verdiği gibi Ermeni tasarısını parlamentoya sunmuştu.

Marsilya’nın Ermeni kökenli Belediye Başkanı Didier Parakian seçim kampanyasında Boyer için, “Bizim Ermeni prensesimiz. Davamız için cesurca savaşıyor” dedi.

Kategoriler

Güncel Diaspora