HDP gazetecilerin pasaportlarının iptalini Meclis’e taşıdı

HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte gazetecilerin pasaportlarının iptal edilmesini Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Meral Danış Beştaş, gazeteci Hayko Bağdat’ın pasaportuna el konulması ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Selina Doğan’ın tüm gazetecilerin pasaportlarının iptal edildiğine ilişkin açıklamasıyla ilgili soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan Agos'a yaptığı açıklamada, "Emniyet Pasaport Müdürü'yle görüştüğümde 15 Temmuz'dan sonra neredeyse tüm gazetecilerin pasaportlarının tedbir olarak iptal edildiğini söyledi" demişti.

Gazeteci Hayko Bağdat'ın yurt dışı ziyareti dönüşünde hava limanında pasaportuna el konulması üzerine emniyetteki yetkililerle görüştüğünü söyleyen Doğan, yetkililerin kendisine "Süreç içerisinde yapılan soruşturmada gazetecilerin bir kısmının pasaportunun yeniden işleme konulduğunu, Hayko Bağdat hakkında bir sorun olmadığını ama yazışmalardaki aksaklık nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşandığını, Bağdat'ın akşam üzeri pasaportunu geri alabileceğini" söylediklerini dile getirmişti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Beştaş, pasaportlara el konulmasının gerekçesini sordu.

Beştaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya şu soruları sordu:

* Yurt dışına çıkmak isteyen yurttaşların pasaportlarına el konulma gerekçesi nedir?

* OHAL ilanının ardından yayımlanan KHK’de pasaportu iptal edileceği belirtilen kişiler haricindeki vatandaşların pasaportlarına el konularak ülkeden çıkışlarının engellenme gerekçesi nedir?

* Gazeteci Hayko Bağdat’ın yurt dışına çıkış anı ile giriş yaptığı kısa zaman diliminde ortaya çıkan hangi durum gazetecinin pasaportuna el konulmasına sebep olmuştur?

* Emniyet tarafından aktarıldığı üzere, 15 Temmuz’u takiben Hayko Bağdat dâhil tedbiren tüm gazetecilerin pasaportlarının iptal edilmişolmasının gerekçesi nedir? Neden tüm gazetecilerin pasaportları iptal edilmiştir ve ifade edilen “düzeltme” hangi kriterler esas alınarak yapılacaktır?

* Vatandaşların pasaportları hangi kriterler esas alınarak iptal edilmiştir?

* Pasaportları iptal edilen avukatlar için hangi kriterler baz alınmıştır? Gazeteci ve avukatlar haricinde hangi meslek grubuna ait vatandaşların pasaportları iptal edilmiştir?

* Pasaport iptali haricinde kolluk tarafından yurt dışına çıkışı engellenen vatandaşların pasaportlarına “zayi kaydı” hangi gerekçe ile konulmaktadır? Bunun yasal dayanağı var mıdır?

* Pasaportları iptal edilen yahut pasaportlarına zayi kaydı düşülen vatandaşların muhalif kesimden olmasının izahı nedir?

* OHAL ilanının ardından akademisyenlere getirilen yurt dışı yasağı ile vatandaşların pasaportlarına el konulmasına dair uygulama benzer bir karar ve iradenin neticesi midir?

* Yurt dışı yasağı tüm ülke vatandaşlarını kapsamakta mıdır?

* Yurt dışı yasağı uygulamasının amaç ve dayanağı nedir?

* Pasaportlara el konularak bireylerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması seyahat özgürlüğü bağlamında Anayasa ihlali değil midir?

* Devletin kendine OHAL ilanıyla pasaport iptalleri arasındaki bağ nedir?