Dink cinayeti soruşturması: Öz ve 6 şüpheli adliyeye sevk edildi

Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu 7 şüpheli İstanbul Adalet Sarayına getirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü tarafından yürütülen Dink cinayeti soruşturması kapsamında 3 astsubay, 1 yüzbaşı, 1 polis, 1 uzman jandarma 1 de sivil toplam 7 kişi Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Adliyeye sevk edilenler arasında, cinayet döneminde Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Öz, istihbarat görevlisi astsubay Veysel Ş. ve Önder A, Trabzon Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Tefik C, İstanbul İl Jandarma Komutanlığında görevli astsubay Ecevit E. ve uzman jandarma Osman K. ile sivil Adem S. bulunuyor.

''FETÖ örgütüne üye olmak'', ''icra ve ihmal suretiyle adam öldürme'' suçlarından işlem yapıldığı belirtilen şüphelilerin, soruşturmayı yürüten savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

Şüphelilerden, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanlığında görevli Yüzbaşı Metin Y'nin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar kapsamında geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Jandarma İstihbarat Şubesinde görevli astsubay Abdullah Dinç, eski uzman çavuş Yavuz Bozca ve Trabzon İl Jandarma İstihbarat Şubesinde görevli Ergün Yorulmaz ile jandarma astsubay Emre Cingöz, Volkan Şahin, Şeref Ateş, Okan Şimşek, Hüseyin Yılmaz, Gazi Günay ve Albay Ali Barış Sevindik tutuklanmıştı.  

Gözaltına alınan diğer 10 şüpheli, "yurt dışına çıkış yasağı" ve "evine en yakın güvenlik birimine haftada bir, imza verme" zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanması şartıyla serbest bırakılmıştı.

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında