Demirtaş: Kayyum atamak istediğiniz yerlerde erken seçim yapalım

Bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak Torba Kanun’da yer alan, belediye başkanlarını ‘teröre yardım’ gerekçesiyle makamından uzaklaştırmanın önünü açacak düzenlemeye karşı HDP dün bir basın açıklaması düzenledi. Parti Eş Başkanı Demirtaş, “12 yıl boyunca devletin tüm imkanlarını seferber etmişsin, şeyhi uçuran sizsiniz, belediyesine kayyum atanacak olan biziz” dedi.

Bugün Meclis’te görüşülmeye başlanacak Torba Kanun’da pek çok düzenlemenin yanında yerel yönetimleri ilgilendiren bir düzenleme de yer alıyor. Buna göre, “Terör örgütlerine yardım ve yataklık suçu” nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılacak. Belediye imkanlarının” terör veya şiddet olaylarına destek sağlamak” amacıyla kullanıldığının belirlenmesi durumunda o belediyenin taşınırlarına el konulacak. 

Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, belediye eş başkanları ve HDP milletvekilleriyle birlikte bir basın açıklaması düzenledi.

Kayyum atanmasına karşı direneceklerini belirten Demirtaş, “Siz belediyelerin çalışmadığını mı düşünüyorsunuz? Hodri meydan! O zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım. Belediyelerin halk tarafından tepki gördüğünü söylediğiniz yerlerde seçimi tekrarlayalım. Sandıkla gelen sandıkla gitsin” dedi.  

“Yasaya göre AKP’li belediyelere kayyum atamanız lazım”

Belediyelerinin Gülen Cemaati’ne ‘bir metre bile’ arsa vermediğini ifade eden Demirtaş, Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara’yı ‘parsel parsel’ cemaate sattığına ilişkin sözleri hatırlatarak, “Çıkaracağınız yasaya göre Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya başta olmak üzere tüm AKP’li belediyelere kayyum atamanız lazım. En büyük terör destekçileri bunlardır. Gülen örgütüne neler neler aktardılar, örtülü ödenekler aktardınız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı, kimin ne olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Eğer sözümüzü dinleseydiniz her gece Hz. Muhammed’i rüyasında gördüğünü söyleyen bir salya sümüğün peşinden gitmezdiniz” dedi.

Darbeye karşı tankların önüne geçerek direnen halkı hatırlatan Demirtaş, ‘darbe’ olarak nitelediği kayyum atanmasına ilişkin yasaya direnmenin meşru olduğunu kaydetti; baro ve sendikalara, olası bir kayyum atamasına karşı mücadele çağrısında bulundu. 

Demirtaş, şunları söyledi: “Sıradan bir memuru cemaate bulaştı diye görevden alıyorsun, sen hükümet olarak 12 yıl boyunca devletin tüm imkanlarını seferber etmişsin, şeyhi uçuran sizsiniz, belediyesine kayyum atanacak olan biziz. Böyle bir adalet var mı? Erdoğan sanıyor ki bizim davamız yıllardır ittifak yaptığı fırıldak Gülen cemaati gibidir. Kusura bakmayın biz sizin gibi değiliz. 40 bin kişi gözaltına alındı, biri de çıkıp ‘Ben Gülenciyim’ diyemedi. Bizden 10 bin kişi cezaevine atıldı hiçbiri de ‘Ben bu davanın içinde değilim’ demedi.”

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında