PKK'ye şiddete bir an önce son verme çağrısı

Diyarbakır'da Doğu ve Güneydoğulu işadamları, akademisyen, avukat ve STK temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 61 kişi ortak bir bildiri yayınladı.

Kanaat önderlinden oluşan geniş bir katılımın olduğu, ortak bildiride PKK'ye 'şiddete eylemlerine son vermesi' çağrısında bulunuldu.

Aralarında, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadoğlu, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Şırnak Barosu Başkanı Nurşirevan Elçi, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Alican Ebedinoğlu, Doğu Güneydoğu Sanayici İşadamları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Şah ismail Bedirhanoğlu, Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ndeki Dört Ayaklı Minare yakınında yaptığı basın açıklamasında sırasında silahlı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, akademisyen ve siyasetçi Tarık Ziya Ekinci, avukat Emin Aktar’ın işadamı, kanaat önderi ve siyasetçilerden oluşan 61 kişinin imzaladığı bildiride, "15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin, demokratik siyasi zeminin inşası için büyük fırsat olarak görüldüğü" vurgusu yapılarak, şöyle denildi: “Son günlerde peş peşe gelen bombalama eylemleri toplumu derinden sarsıyor,  hepimizi üzüntüye sevk ediyor ve aynı zamanda endişeye kapılmamıza neden oluyor. Çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan bu eylemleri kınıyoruz.

Her bombalama eylemi demokratik siyaset alanlarını daraltıyor. Her ölüm bizi çözümden biraz daha uzaklaştırıyor. Şiddeti, bir bütün olarak, reddediyoruz. Bu bağlamda PKK’yi şiddet yöntemlerini terk etmeye ve şiddet eylemlerine bir an önce son vermeye çağırıyoruz.

Hepimizi rahatlatacak olan sivil siyaset sahasının genişletilmesidir. 15 Temmuz’daki meş’um darbe girişiminin püskürtülmesini, demokratik siyasi zeminin inşası için büyük bir fırsat olarak görüyoruz.

Bu çerçevede başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan’ı, muhalefet liderlerini, Meclis’i ve sorumluluk sahibi her kişi ve kurumu Kürt meselesinin çözümü için diyalog ve işbirliğini ilerletecek adımlar atmaya davet ediyoruz. Toplumsal uzlaşmayı pekiştirmeyi, demokratik ölçütleri yukarıya taşımayı ve sorunları barış içinde çözmeyi hedefleyen bütün çabalara destek olmaya ve her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında