PKK: Saldırıyı üstleniyoruz ama hedef Kılıçdaroğlu değildi

Perşembe günü Artvin'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu konvoya yapılan saldırıyı PKK üstlendi, saldırıda hedefin Kılıçdaroğlu olmadığını açıkladı. Örgüt aynı zamanda bu sabah Cizre’de yapılan ve 11 polisin hayatını kaybettiği saldırıyı da üstlendi.

PKK’nın askeri kanadı HPG (Halk Savunma Güçleri) tarafından yapılan açıklamada Artvin'deki saldırıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedeflenmediği belirtildi. CHP liderinin konvoyuna yönelik saldırıda bir asker yaşamını yitirmişti. Öte yandan HPG aynı zamanda bu sabah yapılan ve 11 polisin öldüğü ve birçok yaralının olduğu Cizre Emniyet Müdürlüğü saldırısını da üstlendi. 

“CHP ve Kılıçdaroğlu hedeflenmemiştir”

PKK'nın açıklaması şöyle: “25 Ağustos günü Artvin-Şavşat yolunda Soğuksu mıntıkasında bir askeri konvoyun geçeceği bilgisinin alınması üzerine öğleden sonra saat 13.45'te alandaki gücümüz bu konvoyun önünde bulunan JÖH'lere ait bir Cemse aracı imha etmek üzere hedeflemiş ve bu Cemse etkili bir biçimde vurulmuştur.  Eylemci gücün kesinlikle önceden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ait bir konvoy olduğu yönünde herhangi bir bilgisi yoktur. Eylem esnasında askeri aracın arkasında sivil bir konvoyun olduğu fark edilmiş ve zaten Kemal Kılıçdaroğlu'nun bindiği araç güçlerimizin atış mesafesine girmesine rağmen herhangi bir atış yapılmamıştır. Burada CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu kesinlikle herhangi bir biçimde hedeflenmemiştir. Ne genelde gerillalarımızın, ne de yerel gücümüzün böyle bir planı söz konusu değildir."

PKK yaptığı ayrı bir açıklamada Şırnak'ın Cizre ilçesinde Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Grup Amirliği'ne yönelik saldırıyı da üstlendi. Sabah saatlerinde yapılan saldırıda 11 polis yaşamını yitirdi, 70’ten fazla da yaralı var. 

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında