MİT: 'Uludere'yi resmi açıklamadan sonra öğrendik'

TBMM Uludere Alt Komisyonu, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği belgeleri incelemeye başladı. MİT'in Uludere olayıyla ilgili gönderdiği raporda 'saldırıdan yapılan resmi açıklamanın ardından haberimiz oldu' ifadelerinin yer aldığı ortaya çıktı. BDPli Ertuğrul Kürkçü, Genelkurmay'ın gönderdiği bilgi notuyla ilgili olarak ise, 'bu olayla ilgili spesifik bir şey söylememişti' diye konuştu.

Alt komisyon, bugün Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün başkanlığında toplanarak, yaklaşık 2 saat süreyle bilgi ve belgeleri inceledi. Toplantıya, alt komisyon üyesi milletvekillerinin dışında üst komisyon üyesi milletvekilleri de katıldı.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, toplantıya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, dosyada, MİT'in “Bu operasyona imkan verecek bir istihbaratı elde etmediği, bunu başkalarına vermediği, kimseyle paylaşmadığına dair” savcılığa gönderdiği yazının bulunduğunu söyledi.

MİT'ten 28 Aralık'a dair bir istihbarat yok

Kürkcü, yazıda, “Biz herhangi bir somut hareketten, birikmeden, kamptan sızmadan söz etmiş değiliz. Özellikle 28 Aralık gününe dair hiç bir bilgiyi, hiç kimseyle paylaşmış değiliz” denildiğini ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı'nın olayla ilgili, “Şu birim, şu sebeple şu uçağı kaldırmıştır, şurayı bombalamıştır” diye herhangi bir spesifik bilgi vermediğini kaydeden Kürkcü, “2 saatlik çalışmanın sonunda, en son bıraktığımız yerden daha iyi bir yerde değiliz” dedi.

'Genelkurmay'ın notunda spesifik bilgi yok'

Kürkcü, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın elindeki bütün belgeyi komisyona yolladığını belirterek, “O konuda bir sıkıntı yok. Savcılık şimdi Genelkurmay Başkanlığı'nın kendisine gönderdiği dosyayı da bize gönderdi. Bu dosyada bizim bilmediğimiz yeni hiç bir şey yok, olayın esası bakımından. Sadece kimi bilgi notları var. 'Şu militan şurada yakalandı, bize şunu söyledi, biz buradan şu bilgiyi elde ettik' diye bilgiler var. Bunlar bu olayın oluşu ile alakasız bilgiler. Genelkurmay bize gönderdiği bilgi notunda da son 10 yıllık mücadeleyi anlatmıştı ama bu olayla ilgili spesifik bir şey söylememişti. 'Niçin bu karar alındı, kim bu kararı aldı, kim kaldırdı uçağı?' bilgileri yok” diye konuştu.

Gelen belgelerin 5 dosyada yer aldığını belirten Kürkcü, “Bu dosyayı hiç görmeseydim daha önce Genelkurmay'ın gönderdiği bilgi notuyla yetinseydim, aşağı yukarı aynı bilgi miktarına sahip olurdum” dedi.

Kürkcü, gelen dosyada, “bunlar milli güvenlik bakımından hassas bilgilerdir ona göre” gibi bir ima olduğunu, ancak emri kimin verdiğine ilişkin soruya kimsenin cevap vermediğini ifade ederek, dosyada, “İkinci bir görüntü alınmışsa da bu bize ait değildir, bir süre sonra oradan uzaklaştırılmıştır” gibi bir bilgi olduğunu kaydetti.

Alt komisyon, çalışmalarına yarın devam edecek.