Fransa'da Soykırım İnkarına Ceza Getiren Yasa Senato'dan Geçti

Fransa'da Ermeni Soykırımı gibi insanlığa karşı suçların inkârına ceza getiren yasa değişikliği 14 Ekim Cuma günü parlamentonun üst kanadı olan senatoda 156 kabul oyuna karşı 146 ret oyuyla onayladı. Yasa değişikliğine göre soykırım, köle ticareti, savaş suçları gibi insanlığa karşı suçların inkarı veya küçük görülmesi, önemsizleştirilmesi durumlarında 1 sene hapis cezası ve 45 bin euro para cezası öngörülüyor.


Fransa hükümetinin 'eşitlik ve adalet' başlığı kapsamında düzenlediği yasa, Fransız adalet ve yargı makamlarınca kabul edilmiş olan tüm insanlığa karşı suçları kapsıyor. Bugüne kadar sadece Holokost'un inkarına ceza veren yasadaki bu değişiklik ile tüm insanlığa karşı suçlarla savaş suçlarının ve Ermeni Soykırımı'nın inkarı da ceza kapsamına alındı.
Fransa Ermeni Örgütlerinin Başkanı (CCAF) Eski Başkanı Murad Papazian Ermenistan resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu yasa değişikliğine karşı, değişiklik hem parlamentonun alt kanadında hem de Fransa Senatosu'nda tartışılırken yoğun lobi faaliyetlerinde bulunduğunu ama bunun işe yaramadığını belirtti.
Fransa Başkanı François Hollande, 2012'deki seçim kampanyasında böyle bir yasanın taahhüdünü vermiş ve hazırlanan benzer nitelikteki yasa Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından, ifade özgürlüğünün kısıtlandığı gerekçe gösterilerek reddedilmişti. Fransa'da söz konusu yasa değişikliğinden önce sadece Holokost'un inkarı suç sayılırken, Ermeni Soykırımı 2001 yılında parlamento tarafından kabul edilmişti. 

Kategoriler

Güncel Dünya