Dink davası: Soruşturmanın genişletilmesi talep edildi

Dink Ailesi avukatları, devam eden yargılamada soruşturmanın genişletilmesi için mahkemeye dilekçe verdi.

Daha önceki duruşmalarda, Trabzon’da yasa dışı bir suç örgütü olan ‘Başkanlar’ grubuyla Yasin Hayal’in ilişkisi olduğu sık sık gündeme gelmişti. Avukatlar, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden Başkanlar Grubuyla ilgili ellerindeki bütün evrakların istenmesini talep etti. 

Başkanlar Grubu’yla Trabzon İl Jandarma Komutanlığı görevlileri Yüzbaşı Metin Yıldız, Binbaşı Ali Oğuz Çağlar ve Akçabat İlçe Jandarma Komutanlığı görevlisi Sadi Akman’ın irtibatı olduğu iddia edilmişti. Dink ailesi avukatları, bu konuda da Trabzon Emniyetinin yaptığı işlemlerin sorulmasını istedi.  

Dink cinayetiyle ilgili olarak daha önce Devlet Denetleme Kurulu tarafından yapılan inceleme sırasında, 2005 yılında yazar Orhan Pamuk’a koruma verilmesi süreci de incelenmişti. Dink ailesi avukatları, Pamuk’a koruma verilmesine ilişkin İstanbul Emniyeti ve MİT Bölge Başkanlığının ilgili yazılarının, İstanbul Valiliğinden istenmesini talep etti.

Pamuk’a koruma verilmesi sürecinde, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı, MİT, Trabzon ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü arasındaki yazışmaların da istenmesi talep edildi.

Dink davasının önceki duruşmalarında, sanık olarak yargılanan dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevlisi polis memurları, Trabzon Valisi başkanlığında düzenli olarak İl Asayiş Toplantıları yapıldığını söylemişti.

Dink ailesi avukatları, özellikle Rahip Santoro’nun 5 Şubat 2006’da öldürülmesinin ardından dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun da katılığı toplantıya ilişkin bilgilerin ve Trabzon’da daha sonra yapılan İl Asayiş toplantılarına ilişkin bilgi toplanması istendi.

Ayrıca, Trabzon Emniyet İstihbaratında kaç muhbirin çalıştırıldığı, Trabzon Emniyet İstihbaratı, MİT Bölge Başkanlığı ve Jandarma Bölge Komutanlığıyla bilgi paylaşılıp paylaşılmadığının araştırılması da istendi.  

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında