CHP'li vekillerden düzenlemeye tepki: İstismarı meşrulaştırır, çocuk yaştaki evliliğe ortam sağlar

AKP’nin Genel Kurul’a son dakika düzenlemesiyle getirdiği, çocuğa cinsel istismar suçuna af getirecek düzenlemeyle ilgili CHP Adalet Komisyonu Meclis’te ortak bir basın toplantısı düzenledi. Vekiller, düzenlemenin cinsel istismarı suç olmaktan çıkarıp çocuk yaştaki evliliğe ortam sağlayacağını belirtti.

AKP’nin meclise sunulan “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'na eklediği son dakika düzenlemesi kamuoyunda büyük tepki yarattı. Meclis’e sunulan önerge, CHP ve MHP’li vekillerin itirazlarına rağmen ilk oylamada kabul edildi. Salı günü tasarının kanunlaşmasın için oylama yapılacak. 

Kamuoyunda infial yaratan önergeyle ilgili CHP’nin Adalet Komisyonu üyeleri bugün Meclis'te ortak bir basın toplantısı düzenledi.  

CHP Muğla Milletvekili Süha Aldan, "değişikliğin temelinde 15 yaşından küçük çocuğun rızasıyla ırzına geçilmesi olduğuna" dikkat çekti, düzenlemenin ‘adrese teslim’ olduğunu söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, yasayı eleştirerek "Bu ülkede 14 yaşındayken 12 kişinin tecavüzüne uğrayan çocuklara ne yazık ki şahit olduk; bu durumda çocuğun hangi tecavüzcüyle evleneceğine de yine Adalet Bakanlığı mı karar verecek? İktidar partisinin görevi hapisteki 4 bin tecavüzcüyü aklamak için kızların geleceği ile oynamak mıdır? Yoksa bir kızımızın canının daha yanmaması için kanunlar çıkarmak, politikalar oluşturmak mıdır?" dedi. Aldan, düzenleme geçerse ağırlaştırılmış müebbet alan biri hakkında bile uygulanabileceğine dikkat çekti. 

Aldan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın bu düzenlemeden cezaevindeki 4 bin kişinin yararlanacağı açıklamasının doğru olmadığını söyledi ve “Türkiye’de her yıl 16 bin 15 yaşından küçük çocuğa istismar yapılmış. Bunun büyük çoğunluğu bu çocukların  arzuları dışında gerçekleşen şeylerdir. Böyle rıza ile olmuş olan örneklerin az olduğunu düşünüyoruz. Zorla ırza geçme bu kapsamda değil olmayacak. Ama bizim merak ettiğimiz 100 kişi belki yararlanacak. Bu 100 kişi kim. Bu 100 kişiden biri kim?" dedi. 

"Anayasa Mahkemesi iptal eder"

Aldan, “Anayasa Mahkemesi eşitlik ilkesine aykırılık kabul ederek bu yasayı iptal eder. Bundan sonraki eylemlere de bunun uygulanmasının yolunu açar. Bu çocuk yaştaki evliliğe ortam sağlayan bir düzenlemedir. Çocuk yaşta evliliğin önü açıldığı gibi imam nikahı ile evliliğin önü açılmaya çalışıyor. Türkiye’de  vahim bir düzenleme olduğunu hepimizin görmesi lazımdır” dedi. 

“Hükümetin görevi ne?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık da şunları söyledi:

“Bir çocuğu tecavüzcüsü ile evlendirmek ve ömür boyu onunla yaşamaya mecbur bırakmak, tecavüzcüyü ödüllendirmek, çocukları ise bir ömür psikolojik ve fiziksel istismarın ellerine bırakmak demektir. Bu ülkede 14 yaşındayken 12 kişinin tecavüzüne uğrayan çocuklara ne yazık ki şahit olduk; bu durumda çocuğun hangi tecavüzcüyle evleneceğine de yine Adalet Bakanlığı mı karar verecek? İktidar partisinin görevi hapisteki 4000 tecavüzcüyü aklamak için kızların geleceği ile oynamak mıdır? Yoksa bir kızımızın canının daha yanmaması için kanunlar çıkarmak, politikalar oluşturmak mıdır?”

"Tecavüz ve cinsel istismar suç olmaktan çıkarılıyor"

CHP’li  Mahmut Tanal, “Bu düzenleme ile tecavüzü, cinsel istismarı suç olmaktan çıkarıyorlar. Böyle bir durumda, yani suçun, suç olmaktan çıkarıldığı durumda, bu suça ortak olanlar, azmettirenler, yardım edenler, ortam hazırlayanlar, yani bu suçun işlenmesinde etkisi olan herkes aklanmış olacak. Bu kişiler hakkındaki kamu davaları düşecek ve/veya infazları kaldırılacak. Bu kabul edilebilir bir durum değil” ifadelerini kullandı. 

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında