Kayyım belediyenin ilk icraatı: Çokdilli tabeladan Ermenice ve Süryanice çıkarıldı

Diyarbakır’ın kayyım atanan merkez Sur Belediyesi’nin hizmet binasında bu zamana kadar asılı olan çokdilli tabela kayyım Bilal Özkan’ın talimatıyla yerinden indirildi. Kaldırılan tabelanın yerine asılan yeni tabelada ise Ermenice ve Süryanice ifadeler yer almadı.

Diyarbakır’ın kayyım atanan merkez Sur Belediyesi’nin hizmet binasında bu zamana kadar asılı olan Kürtçe, Türkçe, Ermenice, Süryanice ve Arapça tabela, kayyım Bilal Özkan’ın talimatıyla yerinden indirildi. Kaldırılan tabelanın yerine asılan yeni tabelada ise sadece Türkçe ve Kürtçe ifadeler yer alırken, tabelaya Türk bayrağı eklendi.

2012 yılında Sur Belediyesi'nde hizmetlerin Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Kürtçe, Ermenice, Arapça ve Süryanice dillerinde verilmesine ilişkin ‘çok dilli belediyecilik’ kararı kapsamında Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve Süryanice tabela asılmıştı.

Yine Sur Belediye Meclisi’nin aldığı kararla 33 medeniyetin izlerinin görüldüğü Sur ilçesinde çok dilli belediyecilik kapsamında, Türkçe ile birlikte Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Arapça tabelaları ilçe merkezinin birçok yerine yerleştirilmişti.

Sur Belediyesi hizmet binasına asılan tabelanın çok dilli olmasına ilişkin o dönem İçişleri Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmış, ‘tabela için yapılan masraflar’ gerekçe gösterilerek belediyenin zarara uğratıldığı ileri sürülmüştü. İçişleri Bakanı Mülkiye Başmüfettişi Bülent Savur’un yaptığı incelemede, çok dilli tabelanın belediyenin atölyesinde yapıldığı tespit edilince soruşturma dosyası kapanmıştı.

Yine 2012 yılında kentin girişine Türkçe, Kürtçe, Arapça, İbranice ‘Şehrimize Hoş geldiniz’ tabelası yerleştirildiği için dönemin Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında soruşturma açılmıştı.

Peş peşe açılan davalarda ‘çok dilli belediyecilik’ kararıyla ilgili Abdullah Demirbaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Sur Belediyesi meclis üyeleri yargılandıkları davadan beraat etmişlerdi.