Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Beşiktaş saldırısını kınadı

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Beşiktaş’ta cumartesi akşamı meydana gelen saldırıyı kınadı. Patrik Gene Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Erdoğan’a mektup gönderdi.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, Cumartesi gecesi Beşiktaş Dolmabahçe’de meydana bombalı saldırıları kınadı. Patrikhane yetkilileri dün gerçekleşen anmalara katılarak, patlamanın gerçekleştiği yere çelenk bıraktı.  

Pazar günü kiliselerde yapılan ayinlerde birlik, barış ve huzur duaları edildi.

Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde yapılan ayine riyaset eden Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, vaazında yapılan insanlık dışı hareketi şiddetle kınadı. Ayini müteakiben, Patrik Genel Vekili riyasetinde verilen Sevgi Sofrasında hayatlarını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Patlamanın gerçekleştiği yerde anma törenleri de düzenleniyor. Beşiktaş Belediye Başkanlığı tarafından 12 Aralık Pazartesi günü düzenlenen anmaya Türkiye Ermeni Patrikliği adına Ortaköy Ermeni Kilisesi Vaizi Rahip Mağakya Beskisizyan katıldı.

Patrik Genel Vekili Başepiskops Aram Ateşyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. Başepiskopos Ateşyan, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “İstanbul’da vuku bulan ve milletimiz nezdinde infial uyandıran terör saldırısı nedeniyle çoğunluğu güvenlik görevlisi olan vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetmiş olmalarından duyduğumuz teessürü ifade etmek isteriz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi terör, Allah’ın insanlara bahşettiği yaşam hakkına karşı yapılan bir saldırıdır. Nereden gelirse gelsin, insan yaşamına kasteden bu tarz hareketler her zaman sağduyulu insanlarımız tarafından haklı olarak takbih edilmektedir. Dileğimiz, hiçbir yararı olmayan ve sadece zarar getiren bu insanlık suçlarının son bulmasıdır. Türkiye Ermenileri olarak yurdumuzun birliği, barışı ve huzuru için yapılan dualara, dualarımızla paydaş olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu vesileyle hayatlarını kaybetmiş vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.”

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında