HDP vekili Alican Önlü serbest bırakıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan Önlü, serbest bırakıldı.

Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarılan Önlü, "Eski ifadelerimi tekrar ediyorum. Savunmama ekleyecek başka bir husus yok. Tapelerdeki ses bana ait değil. Buna daha önce itiraz etmiştik"dedi.

Daha sonra söz alan sanık avukatlarından Cihan Aydın, müvekkilinden dün geceden beri haber alamadıklarını belirterek, "Bu dosyadaki ivediliği anlayabilmiş değiliz. Neden mahkemenin zorla getirme kararını kaldırdığı ara kararını geri aldığını da anlamadık. Müvekkilim iki cümlelik ifade için gözaltına alınıyor. Bugüne kadar 12 yargıç, 9 savcı bu dosyaya girmiş. Bunların hepsi şu anda cezaevinde" dedi. Zorla getirme kararından bir gün önce Cumhurbaşkanı tarafından güvenlik zirvesi düzenlendiğini belirten avukat Mesut Beştaş ise, "Sonra bu mahkemelere talimat verildi. Aynı gün zorla getirilme kararları çıktı. Bu dosyadaki tüm hakim ve savcılar 'örgüt üyeliği' suçundan yargılanıyor ve bir kısmı tutukludur"dedi.

Avukat Mehmet Emin Aktar da, Türkiye'de güvenilebilecek bir yargı kalmadığını belirterek, "Yargının bağımsızlığı kalmadı. Hiç olmazsa bunu yaparken usule uygun yapın" diye konuştu. Avukat savunmalarının ardından Milletvekili Alican Önlü'nün tapelerin analiz edilmesi için ses kaydı alındı. Önlü daha sonra serbest bırakıldı. 

Demirtaş sağlık kontrolünden geçirildi

Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, geçen hafta kalp rahatsızlığı nedeniyle cezaevi revirinde muayene edildikten sonra Çarşamba akşamı sıkı güvenlik önlemleri altında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Hastanenin kardiyoloji bölümünde kroner kalp muayenesi yapılan Demirtaş'ın EGK'sı çekildi ve kan tahlili yapıldı. Demirtaş, ardından yeniden cezaevine götürüldü.

HDP sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen geçen hafta Selahattin Demirtaş'ın "cezaevinde kalp spazmı geçirdiğini ve gerekli sağlık hizmetinden mahrum bırakıldığını" söylemişti.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında