Selina Doğan: Bu teklif yasalaşırsa AB süreci resmen biter

CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, “partili cumhurbaşkanlığı” sistemini getirmesi öngörülen Anayasa teklifinin kabul edilmesi halinde, Türkiye’nin AB sürecinin resmen biteceği uyarısında bulundu.

TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden Anayasa değişikliği teklifi hakkında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, “Anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin AB sürecinin resmen sona ereceğini söyledi. 

Komisyonun bugünkü görüşmelerinde konuşan Doğan, “Toplumsal uzlaşı metni” olan Anayasa hazırlamak için Türkiye’de uygun siyasi ortam olmadığını belirtti, “Her şeyden önce bu kadar bilgi kirliliği ve dezenformasyonun yaşandığı bir ortamda bırakın sistemi tamamen değiştirecek bir Anayasa yapmayı, normal bir kanunu bile çıkarmak bile neredeyse imkansız” dedi.

"Milli iradeye saygı değil populizm"

Doğan söz konusu değişikliğe gerekçe olarak “milli irade” kavramının gündeme getirildiğini kaydederek “Yaptığınız ‘milli iradeye saygı’ değil düpedüz ucuz bir popülizmdir. Sağ politikacıların en büyük silahlarından biri olan popülizmin en bariz özelliği toplumu kutuplaştırarak bölmesidir. Türkiye’de de çok net bir şekilde görülmektedir ki popülist politikacı, kendilerince ‘okumuşlar’a karşı halkın ezici çoğunluğunu temsil ettikleri düşüncesini işlerler. Belirsiz ve flu bir düşman yaratılır ve o düşmanlara karşı geniş kitlelerin bir araya gelmesi sağlanır. Bunun için cinsiyetçi, ırkçı ve ötekileştirici bir söylem kullanılır ve doğal olarak bu söylem halkın bir kesimini diğerine karşı kışkırtır. Buradan ortaya çıkan dinamizm diktatörler için vazgeçilmezdir” diye konuştu.

Konuya Türkiye-AB ilişkileri çerçevesinde de yaklaşan Doğan, “Son süreçte iktidar sözcüleri tarafından ısrarla Batı’nın ve Avrupa Birliği’nin hedef gösterilmesi boşuna değil. Bu teklifle bunu daha iyi anlıyoruz. İdeolojik olarak son birkaç yıldır uzaklaştığımız stratejik hedefler şimdi Anayasa olarak karşımıza geliyor. Bu Anayasa değişikliğiyle biz Avrupa Birliği’nde yerimizin olmadığını tescil etmiş olacağız.

Bu sistem Avrupa’nın ve diğer medeni dünyanın hangi değerleriyle örtüşüyor? Bu teklifle birlikte Türkiye’nin AB üyelik süreci de resmen sona erdirilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında