Suriyeli muhalifler Astana hazırlıklarını askıya aldı

Suriye’de muhalifler, Esad rejiminin garantörü olan Rusya’ya yapılan çağrılara rağmen ihlallerin devam ettiğini savunarak, Astana müzakereleriyle ilgili tüm hazırlıkları askıya aldıklarını açıkladı.

Al Jazeera Türk’te yer alan habere göre, Rejimin garantörü olan Rusya’ya yapılan tüm çağrılara rağmen rejimin ihlallerinin devam ettiğini söyleyen muhalifler, ateşkes anlaşması tamamen uygulanıncaya kadar Astana müzakereleri ile ilgili tüm hazırlıkları askıya aldıklarını açıkladı.

29 Aralık’ta Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde muhalifler ile rejim arasında bir ateşkes anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, taraflar ateşkes tarihinden itibaren bir ay içinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da siyasi çözüm bulunması için görüşmelere katılma taahhüdünde bulunmuştu.

Yazılı açıklamayı imzalayan Özgür Suriye Ordusu bileşenleri, ateşkes anlaşmasında tarafların birbirinin aleyhlerinde topraklarını genişletmemesiyle ilgili bir madde olduğunu hatırlatarak rejimin bu yönde attığı adımların anlaşmaya ciddi bir ihlal teşkil ettiğini söyledi. Muhalifler, sahadaki durumun anlaşmanın yapıldığı günkü duruma geri dönmemesi halinde anlaşmanın yok hükmünde olacağını ifade etti.

Açıklama 12 silahlı grubun imzasını taşıyor. Şam’da etkili olan Ceyşul İslam ve Faylak-ur Rahman, Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Sultan Murat Tümeni, Hama kentinde etkili olan İzzet Ordusu, Halep’te etkili olan Cephe Şamiye bu grupların arasında yer aldı.

Muhalifler 31 aralıkta rejimin saldırısının durmadığı takdirde ateşkes anlaşmasına bağlı kalmayacaklarını açıklamıştı. 

O açıklamadan sonra rejim saldırılarının bir gün boyunca durduğu ancak daha sonra tekrar devam ettiği ifade ediliyor. 

Esed rejimi ve yanında savaşan İran destekli Hizbullah milisleri, ateşkes anlaşmasından önce Şam’ın kırsalında saldırı başlattığı Barada Vadisi’ndeki askeri operasyonlarını ateşkesten sonra da devam ettirdi.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında