HDP Anayasa oylamasını boykot edecek

TBMM'de gerçekleştirilecek oylama öncesinde HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, HDP olarak oylamayı boykot edeceklerini duyurdu.

Meclis'te görüşülen anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine 338 evet oyuyla geçildi. 

Anayasa değişikliği için bu akşam TBMM'de gerçekleştirilecek oylama öncesinde HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, HDP olarak oylamayı boykot edeceklerini duyurdu.

Bilgen, sosyal medyada yayımladığı mesajda şu sözlere yer verdi:

"Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, dün akşamki görüşmelerde "Bugün Türkiye halkının gündemi olmayan sadece bir kişiyi başkanlığa taşıyan teklifi kabul etmiyoruz. Bu suça ortak olmayacağız. Eş genel başkanlarımıza ve milletvekillerimizin oy hakkı gasp edildiği için hiçbir aşamada oy kullanmayacağımızı ifade etmek isterim" demişti.

Kerestecioğlu'nun bu açıklamasından sonra kararın tüm HDP'li milletvekillerinin kararı olduğu açıklaması ise HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen'den geldi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Ayhan Bilgen "Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız" ifadelerini kullandı.

Bilgen, "Meclis'teki oylamada sadece evet oylarının sayısı önemlidir. 330 çıkarsa geçer, çıkmazsa geçmez. Mecliste oy kullanmamanın referanduma yönelik boykot iddiasıyla ile hiçbir ilgisi yoktur. Referandumda sandığa gitmemek katılım düştüğü için evet’e hizmet edebilir çünkü yüzde 50'yi geçmesi esas. Mecliste oran değil 330 oy çıkması esas" dedi.

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında