Dink davası: MİT’in tanıklığı talebi reddedildi

Dink cinayeti davasında bir sonraki duruşma 13-14-16 ve 17 Mart tarihlerine ertelendi. Mahkeme heyeti Dink’le İstanbul Valiliğine görüşme yapan Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve MİT görevlilerinin tanık olarak dinlemesi talebini reddetti.

UYGAR GÜLTEKİN
GÖZDE KAZAZ

Dink cinayeti davasında gün boyunca dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer savunma yapmayı sürdürdü. 

Dönemin Emniyet İstihbarat Dairesi C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Dink’in korunmasına dönük tedbir almadıklarında dair iddianamede yer alan suçlamaları yalanladı. Koruma tedbiri alınması konusunda sorumluluğun İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesinde olduğunu savunan Yılmazer, Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Koruma Komisyonu’nun koruma kararı almak üzere toplandığı kişilerin belli olduğunu, Dink’in korunması konusunun İstanbul İl Koruma Komisyonu’nun gündemine gelmesi gerektiğini söyledi. 

Yılmazer, Dink’in öldürüleceğine ilişkin istihbarat raporunun kendisi makamında yoksa müdür vekiline gösterilmesi gerektiğini ancak kendisine sunulmasının zorunlu olmadığını söyledi. 

Yılmazer’in savunması bir sonraki duruşmada devam edecek. 

Mahkeme heyeti, duruşma sonunda ara kararlarını açıkladı.  Dink ailesi avukatları, duruşma arasında tanık olarak dinlenmesini istedikleri kişilere dair dilekçe vermişti.

Dink ailesi avukatları, Dink’le 24 Şubat 2004’te İstanbul Valiliğinde görüşme yapan İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, MİT İstanbul Bölge Başkanı Hüseyin Kubilay Günay, MİT görevlileri Özel Yılmaz ve Handan Selçuk’un tanık olarak çağırılmasını istemişti

Avukatlar ayrıca Trabzon Terörle Mücadele Şubesi görevlileri Yahya Öztürk, Adem Sağlam ve Mustafa Kuletaş’ın tanık olarak dinlenmesini istedi. 

Mahkeme heyeti Dink ailesi avukatlarının dinlenmesini istediği İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, MİT İstanbul Bölge Başkanı Hüseyin Kubilay Günay, MİT görevlileri Özel Yılmaz ve Handan Selçuk isimlere ilişkin karar verdi. Heyet, tanık olarak dinlenmelerine gerek olmadığı yönünde karar verdi. Mahkeme heyeti, Trabzon Terörle Mücadele Şubesi görevlileri Yahya Öztürk, Adem Sağlam ve Mustafa Kuletaş’ın  tanık olarak dinlenmesine karar verdi.  

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 13-14-16 ve 17 Mart  tarihlerine erteledi. 

Kategoriler

Güncel Dink Davası