Sunucunun nefret söylemiyle ilgili kovuşturmaya yer yok kararı

HDP milletvekili Garo Paylan’a yönelik nefret söylemi içeren ifadeler kullanan Kanal A sunucusu Özlem Özcan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına, Paylan'ın soykırım hakkındaki sözlerinin infiale yol açacağını bilebilecek durumda olduğuna karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP milletvekili Garo Paylan’a “Ecdad soykırdıysa şayet, sizin gibi soysuzun milletin meclisinde ne işi var” diyen Kanal A sunucusu Özlem Özcan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kararda “Yargıtayın soruşturma konusu sözlere bütünü ve bağlamı içinde bakmak gerektiğini, olayın bütünlüğü değerlendirme dışı bırakılarak sonuca varılamayacağını vurguladığını” söylenirken, Paylan’ın Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmaya yer verildi.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye’de “iç hukukun bir parçası haline geldiği” ve siyasetçilerin eleştirilere karşı esnek olması gerektiğini söyledi.

İfade özgürlüğü, insan haklarına saygı, demokrasi ile beslenen çok seslilik gibi kavramların vurgulandığı kararda, Paylan’ın 13 Ocak’ta Meclis’te “1913-1923 yılları arasında Türklerin dört halkı yok ettiği şeklindeki ağır ithamlar içeren bir konuşma” yaptığı, Özlem Özcan’ın ise bu konuşmadan bir gün sonra konuşmaya tepki olarak bu tweet’i attığı söylendi. 

Savcı: Paylan sözlerinin infiale yol açacağını bilebilecek durumda

“Kuşkusuz tarih, tarihçilerin işidir” diyen savcı Taştan, “Müşteki (Garo Paylan), 1860-1920 yılları arasında Ermeni çetelerinin yoğun bir şekilde isyan, ihanet ve mezalimlerine maruz kaldığına, tehcirin de savunma refleksiyle yapılmış olduğuna inanan, bu bağlamda sayısız eser vermiş bulunan, bu nedenle kendisini anılan sürecin mağduru olarak gören bir toplumda söylediği bu sözlerin, derin bir infiale yol açacağını ve yoğun bir eleştiriyle karşılanacağını bilebilecek durumdadır” dedi.

Paylan’ın Meclis’teki diğer milletvekillerinin de tepkisiyle karşılaştığını söyleyen savcı, AİHM’in siyasetçilere yönelik eleştiri sınırlarının esnek olduğuna dair kararlarını da örnek göstererek Özlem Özcan hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, 13 Ocak günü Meclis'te anayasa görüşmeleri sırasında  yaptığı konuşmada soykırım ifadesi geçmesi nedeniyle Meclis Başkanı tarafından engellenmiş, soykırım kelimesi tutanaktan silinmiş ve Paylan üç birleşim cezası almıştı. 

AYM, HDP Milletvekili Garo Paylan’ın kullandığı soykırım ifadesi nedeniyle TBMM'den üç birleşim boyunca çıkarılma ve sözlerinin tutanaktan kaldırılmasına dair kararın iptal talebini reddetmişti

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında