Sanatçılardan Bakan Şahin’e istifa çağrısı

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in sanat ortamında büyük tartışma yaratan sözlerini kınamak üzere Barış için Sanat Girişimi tarafından dün (29 Aralık 2011) düzenlenen basın toplantısında Bakan istifaya çağrıldı.

 

Basın toplantısına aralarında Kardeş Türküler, İlkay Akkaya, Jülide Kural, Beral Madra ve Pınar Sağ’ın da yer aldığı bir sanatçı grubu katıldı. Toplantıda söz alan plastik sanatlar eleştirmeni, küratör Beral Madra, Türkiye’de sanat ortamının devlet kaynaklı muhafazakar politikalar ile neo -kapitalizm arasında büyük bir ikilem içinde olduğunu söyledi. Bu ikilemin bir sonucu olarak, İstanbul Modern’de bir sanatçının (Bubi) işinin sansüre uğradığına da dikkat çeken Madra, İçişleri Bakanı’nın bugünkü söylemleriyle Hitler’in 1938’de modern sanatı yok etme hareketinin son derece benzeştiğini belirtti. Toplantıda söz alan sanatçılardan Pınar Sağ ise Türkiye’de yaşananların adının faşizm olduğunu ifade etti.

İdris Naim Şahin, Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın Afyonkarahisar’da, 26 Aralık tarihinde yapılan Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı’nda ‘’Birileri de ciddi halde saptırma yaparak, kendine göre gerekçeler uydurarak makulleştirerek, teröre destek veriyor. Resim yaparak, tuvale yansıtarak, şiir yazarak, şiire yansıtıyor, günlük makale yazarak’’ demişti.

Barış İçin Sanat Girişimi adına Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik’in okuduğu kınama bildirisinde ‘Şahin’in sanatçıları tehdit ederek , ‘kendileri gibi düşünmeyen herkesi terörist olarak nitelemiş olduğu’ belirtildi. Açıklamada ‘’İçişleri Bakanı’nın açıklamaları birçok çevrede “gaf” olarak nitelense de, bu yaklaşımın gayet ciddi, planlı ve hesaplı olduğunu düşünüyoruz. Sanatçılara yönelik tehdit, baskı ve hedef gösterme girişimi olarak okunması gereken bu yaklaşım, “devlet” ten farklı düşünen herkesi “terörist” olarak yaftalamaktadır’’ denildi.

’’Bizler, barış çizen, barış yazan, barış oynayan, barış söyleyenleriz. Demokrasiden, özgürlükten, adaletten, kimsenin bir diğerinin hamisi, abisi olmadığı bir kardeşlikten yana olanlarız. Savaşa, savaş kışkırtıcılarına karşı barış iklimini daim kılmaya çalışanlarız. Çatışmaları sona erdirmek, çocukların ölmesini, daha fazla kan akmasını engellemek isteyenleriz. Savaşla, savaş politikası ve savaş diliyle tüm toplumun çok önemli şeyler kaybedeceğini bilenleriz. Bu yüzden nefret kokan, nefret yayan her adımı, gelişmeyi, açıklamayı eleştirenleriz’’ diyen sanatçılar kınama bildirisine imza verdi.

Bildiride imzası olan sanatçılar arasında; BGST, Kardeş Türküler, Sema Kaygusuz, Ali Akay, Baba Zula,  Bajar, Derya Alabora, Serra Yılmaz, Jülide Kural, Mustafa- Övül Avkıran, Nur Sürer, Gülten Kaya, Görkem Yeltan,  Beral Madra, Gülsüm Cengiz, Grup Yorum, Ahmet Telli, Birol Topaloğlu, Derviş Zaimoğlu,  Ferhat Tunç, İlkay Akkaya, Kazım Öz, Kerem Kabadayı, Pınar Sağ, Sezai Sarıoğlu, Yeşim Ustaoğlu,  Yasemin Göksu  gibi isimler yer alıyor . Sanatçılar ayrıca Cuma günü (30 Aralık 2011) saat 19:00’da Taksim Tramvay Durağı’nda biraraya gelerek Bakan Şahin’i istifaya davet etmek üzere bir eylem daha yapacak.


 

Kategoriler

Güncel Gündem