Hrant'ın Arkadaşları: Dava hala bir fasit dairenin üzerinde sürüyor

Hrant’ın Arkadaşları, Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 12. celsesi öncesi Çağlayan Adliyesi önündeydi.

Hrant’ın Arkadaşları adına açıklamayı yapan Bülent Aydın, “davada gerçeğe yaklaşıldığı yerler oldu ama hala pasif bir dairenin üzerinden dava sürüyor. Dink cinayetinin aydınlatılması diğer karanlık cinayetlerin aydınlatılması için de fırsat olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Ali Fuat Yılmazer’in savunması ve çapraz sorgusuyla devam edecek duruşmayla ilgili ‘beklentimiz Dink ailesi avukatlarının da talep ettiği gibi, yargılanmamış ama cinayette etkisi ve katkısı olan diğer kişilerin yargılanmasıdır” dendi. 

Sözlü olarak yapılan açıklamanın tamamı şöyle:  

"10 yıldır süren Hrant Dink cinayeti davasının yeni bir duruşması için adliyedeyiz. 10 yıldır süren bu davada henüz gerçeğin ortaya çıkma durumuyla karşı karşıya değiliz.

Davada gerçeğe yaklaşıldığı yerler oldu ama hala fasit bir dairenin üzerinden dava sürüyor. Dink cinayetinin aydınlatılması diğer karanlık cinayetlerin aydınlatılması için de fırsat olacaktır.

Biz Hrant'ın Arkadaşları, her duruşmada olduğu gibi adalet nöbetine, davayı takip etmeye devam ediyoruz.

Davanın 12. celsesi bu hafta görülecek. Davanın önemli sanıklarından Ali Fuat Yılmazer'in savunması ve çapraz sorgusu yapılacak. Böylece davada sanık olan kamu görevlilerinin sorgusu tamamlanacak. Önümüzdeki aşamada tanıklar dinlenecek.

Bizim beklentimiz, Dink ailesi avukatlarının da talep ettiği gibi, yargılanmamış ama cinayette etkisi ve katkısı olan diğer kişilerin yargılanmasıdır, Hrant için adalet için bunu diliyoruz. 

Bu davada gerçek suçlular yargılanana ve cezalandırılana kadar adalet nöbetimiz sürecek."

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında