“Valiliğin müdahalesi hukuksuzdur”

İstanbul Valiliğinin gönderdiği bir yazıyla Ermeni toplumunun patrik seçim sürecine dönük müdahalesine tepki var. Avukat Sebu Aslangil, Valiliğin açıklamasının hukuksuz olduğunu söyledi.

Patrik Genel Vekili Aram Ayeşyan, bugün Patrikhane'de yapılan değabah seçiminde Karekin Bekçiyan'ın seçilmesinin ardından basın mensuplarına Valilik'ten bir açıklama geldiğini iletmişti. Açıklamada, 'seçim sürecinin hukuken mümkün olmadığı' ileri sürülüyordu. 

OKUMAK İÇİN TIKLAYIN: Valilik'ten seçime müdahale 

Avukat ve Müteşebbis Heyet üyesi Sebu Aslangil Agos’a yaptığı açıklamada, Valiliğin yazısına tepki gösterdi. 

Aslangil, şunları söyledi:

“Bu yazı baştan aşağı hukuk dışıdır. İdarenin böyle bir yetkisi yok. Yazıda ‘Patrik seçimi sürecinin fiilen başlatılmak istendiği’ ibaresi var. Patrik seçimi sürecini başlatma yetkisi sadece Ermeni toplumuna aittir. Süreç işletilmeye başladı. Ekim ayında Ruhani Meclis, karar alarak süreci başlatmıştır. Değabah seçimi için karar almıştır ve bu kararın gereği yerine getiriliyor. Eğer idare bir müdahale düşünüyorsa bu karardan sonra müdahale etmeliydi. “Bu bildiri yerinde değildir” demesi daha mantıklı olurdu. Oysa ki ona ses çıkartmayarak, o prosedürün doğru ve yerinde olduğunu hukuken ve fiilen kabul etmiştir. Bugün yapılan seçim bu kararın bir gereğidir.”

“Bu süreçle ilgili idareye yansımış, ne bir şikayet, ne bir şikayetçi bulunmadığına göre böyle bir rahatsızlığın olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Böyle bir gerekçenin, patrik seçim sürecinin sağlıklı yürümeyeceğine ilişkin bir öngörü olması mümkün değildir. 16 Şubat’ta yaşananlardan sonra da müdahale edilebilirdi. Valilik onu da yapmamıştır. Bu yazı keyfidir. Yapılan seçim usul ve geleneklere uygundur. Seçim sürecinin başlatılması da gayet hukukidir.”

“Patrik genel vekilinin seçimi durdurma yetkisi yok”

“Burada Patrik Genel Vekilinin nerelere kadar etkili olabildiği söylenebilir. Bizim geleneklerimize göre Patrik Genel Vekilinin herhangi bir seçimi başlatma yetkisi yoktur. Patrik Genel Vekili makamı düzenlenirken hangi yetkilere sahip olduğuna dair bir düzenleme de yoktur. Dolayısıyla Patrik Genel Vekilinin, seçimi durdurma yetkisi yoktur. Patrik Genel Vekilinin var olmasının seçim süreciyle bir ilgisi yok”

Aslangil, Patrik Genel Vekilliğiyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesinde bir davanın devam ettiğini ve bu makamın da yasal olarak kesinleşmediğine dikkat çekti.

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.