Aram Ateşyan Hovagim 1461 Vakfı başkanlığından istifa etti

Aram Ateşyan, "Patrikhane’nin tüzel kişilik sorununu çözme" iddiasıyla kurulan ve özellikle Beykoz arazisi konusunda tartışmaların odağında olan Hovagim 1461 Vakfı başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

İstifa kararını bugün aldığını belirten Aram Ateşyan, istifa gerekçesine ilişkin "Ben bu vakfı din adamlarına yardım için kurdum. Ama çok fazla dedikodu var o yüzden istifa ediyorum" dedi. 

Agos'a konuşan Ateşyan değabah seçimine Valilik tarafından müdahale edilmesi konusunda "Patrikhane'den bir açıklama yapılmayacağını” söyledi.  

Ateşyan ayrıça Valilik'ten bugün itibariyle yazılı bir randevu talebinde bulunulduğunu söyledi. 

Seçilmiş Değabah Bekçiyan ve episkopos Maşalyan'dan gelen "Sorun Ateşyan'ın patrik genel vekilliğinden istifasıyla çözülür" açıklamalarının hatırlatılması üzerine  Ateşyan "İstifa etmeyi düşünmüyorum" dedi. 

Hovagim 1461 Vakfı, Beykoz Vakfı arazisinin kullanım hakkını devralmış ancak Beykoz Vakfı'nın el konan arazilerinden alınacak tazminatla ilgili tartışmalarla gündeme gelmişti.

Kategoriler

Toplum Vakıflar KiliseYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.