'Aktif ve hızlı operasyon'

35 sivilin hayatını kaybettiği 'operasyon hatası' bombalamanın ardından ayrıntılar netleşiyor. Radikal'in haberine göre Ağustos 2011'den bu yana terörle mücadele adına benimsenen 'aktif, hızlı operasyon' konsepti, yaşanılan olayın ardındaki en büyük neden olarak gözüküyor. İnsansız hava araçlarından gelen görüntülerin yeterince analiz edilmeden operasyon kararının alındığı anlaşılan ve 35 sivilin ölümüyle sonuçlanan bombardımanın ardından, adli ve idari incelemeler devam ediyor.

 

(Radikal) ANKARA- Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında 35 köylünün PKK’lı sanılarak uçakla bombalanmasının arkasında, insansız hava araçları (İHA) tarafından sağlanan ‘eşzamanlı’ görüntülerin yeterince analiz edilmeden operasyon kararı alınması çıktı. Yakın zamana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri, İHA’lar tarafından saptanan görüntünün istihbarat analizini içeren sekiz aşamalı prosedürden sonra operasyon kararı alıyordu, ancak PKK’nın bazı saldırılarından sonra hükümetin de isteği ile bu süreç kısaltıldı ve ‘pratik olma’ amacıyla, ‘vur’ emrinin verilmesi 2. Ordu ve 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nın ortak kararına bırakıldı. Uludere yakınlarındaki hava saldırısı öncesindeki görüntülerin ABD’ye ait Predator’lardan değil, Heron’lardan sağlandığı öğrenildi.

Hükümet, Ağustos 2011’den itibaren terörle mücadelenin yurtiçinde ve yurt dışında daha aktif yapılabilmesi için yeni bir konsept belirlemişti. Yurt içindeki operasyonlarda jandarma-polis, polis-kara kuvvetleri, kara kuvvetleri-hava kuvvetleri arasındaki koordinasyonun artırılması için sivil iradenin yetkisi arttırılmıştı. Bölgedeki illerde bir Vali Yardımcısı bu konularda görevlendirilirken, yurt içinde son iki haftada PKK’ya karşı operasyonlarda başarı sağlanması bu koordinasyona ve prosedürlerin kaldırılarak ‘aktif, hızlı operasyon’ konseptine geçilmesine bağlanıyordu. Yeni konseptte sınır ötesi hava operasyonlarında da prosedürler azaltılmıştı.

Bu kapsamda İHA’dan gelen gerçek zamanlı ham görüntülerin yerde analizini içeren sekiz aşamalı süreç de PKK’lıların elden kaçırılması gibi gerekçelerle kaldırıldı ve operasyon kararı alma yetkisi 2. Ordu ile 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’na bırakıldı.

2 saatte operasyon kararı

Edinilen bilgiye göre Uludere yakınlarında gerçekleştirilen operasyonda kullanılan görüntüler, ABD kaynaklı değil, Türkiye’nin sahip olduğu İHA’lardan elde edildi. Gelen görüntülerden, tespit edilen ‘yaşam belirtilerinin’ PKK’lı olup olmadığını tespit etmek mümkün değildi. Bu nedenle, istihbaratın bu bilgiyi desteklemesi ve yapılacak istihbarat analizinde grubun PKK’lı olduğu tespitinin yapılması gerekiyordu. PKK’lıların Irak’ın kuzeyinden gelerek sınıra yakın karakol ve üs bölgelerine eylem yapacağı istihbaratının artması, bölgenin PKK’nın geçiş noktalarından biri olması, insanlarla birlikte yüklü katırların bulunması gibi gerekçelerle hızlı bir şekilde operasyon kararı alındı. 28 Aralık Çarşamba günü saat 18.39’da Heronların tespit ettiği görüntülerin Batman’daki üsse anında iletilmesinin ardından 20.30 itibariyle operasyon kararı alındı ve uçaklar 21.37’de bölgeyi ateş altına aldı.

TSK emrinde 40 İHA var. Bunların 10’u gelişmiş teknolojiyle yapılan Heron’lar. 30 araç ise yerli yapım olan Türk Özgün İnsansız Hava Aracı.

Genelkurmay İstihbarat sonucu...

Genelkurmay, olaydan yaklaşık 13 saat sonra bir açıklama yaptı. Bölgenin 47 dakika bombalandığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

* Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınırötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.

* Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.

* Geçmişte bölücü terör örgütünce gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak’tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.

* Bölücü örgüt mensuplarının, Irak’ın kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında arttırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İHA görüntüleri ile tespit edilmiştir.

47 dakika bombalandı

* Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru hareketin tespit edilmesi üzerine ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.

* Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak’ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir.

* İdari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir.”

 

 

Kategoriler

Güncel Gündem