Değabah Bekçiyan’dan Ateşyan’a mektup: ‘Patrik genel vekili’ tanımını kullanma

Değabah Karekin Bekçiyan kısa bir süre için gittiği Köln’den Aram Ateşyan’a bir mektup yazdı.

Ateşyan’dan Eçmiadzin’de varılan mutabakata göre hareket etmesini talep eden Bekçiyan “Patrik genel vekili” tanımını kullanmamasını istedi.

Bekçiyan burada olmadığı süre boyunca da Sahak Maşalyan’ın kaymakam vekilliği görevini yürüteceğini söyledi. 

Mektubun tamamı şöyle: 

"Saygıdeğer Aram Başepiskopos Ateşyan

Ermeni Patrikhanesi Kumkapı

Sevgili sırpazan biraderim. 15 Mart 2017’de İstanbul Patrikhanesi’nde toplanan Ruhani Meclis’in patriklik kaymakamı seçiminin sonucu malumunuzdur. Seçim kilisemizin geleneklerine ve kurallarına uygun bir şekilde yapılmıştır. Dolayısıyla her fırsatta vilayetten gelen mektubu ifşa etmek, kilise iradesine gölge düşürme izlenimi yaratıyor. Dolayısıyla bu duruşunuzu, özellikle de Ermeni kilisesinin işleyişi ve kurallarını göz önünde bulundurarak terk etmenizi öneririm.

Öte yandan Ana Taht Eçmiadzin’de Vehapar’ın himayesinde 23 -24 şubat 2017’de hep birlikte yaptığımız görüş alışverişlerinin sonucunda yayınlanan beyannameyi de göz önünde bulundurmalıyız. Burada “Kaymakam seçimi ile kilise geleneklerimize göre patrik vekilinin yetkileri son bulur” denilmekteydi. Dolayısıyla eminim ki siz de yüksek rütbeli bir din adamı olarak kilisenin geleneklerini korumayı öncelikli göreviniz telakki eder ve buna göre hareket edersiniz. Bu mecburiyet dolayısıyla bundan böyle ‘genel vekil’ tanımını kullanmamanızı, patrikhane adına gazetelere verilen ilanlarda bu ifadeden sakınmanızı tavsiye ederim.

Aynı zamanda şu andan itibaren Sahak Episkopos Maşalyan’ın kaymakam vekili olduğunu ve benim yokluğumda kaymakamlık görevlerini yürüteceğini bildirmek isterim.

Tüm bunlardan bağımsız olarak eğer şimdiye kadar yazdı iseniz, randevu talep etmek için vilayete gönderdiğiniz yazının bir örneğini göndermenizi rica ediyorum. Sevgilerimle

Karekin Başepiskopos Bekçiyan

Patrikhane Kaymakamı"

Bekçiyan ayrıca Episkopos Sahak Maşalyan'a da bir mektup göndererek kendisini kaymakam vekili tayin ettiğini söyledi. 

Bekçiyan'ın Maşalyan'a yazdığı mektup da şöyle:

Saygıdeğer
Sahak Episkopos Maşalyan
Kumkapı Ermeni Patrikhanesi

Sevgili Sırpazan
Bugün itibariyle Değabah vekili ve Patriklik vekili çalışmalarını yürütme görevine özellikle bizim olmadığımız dönemde sizi tayin ediyoruz. Rabbin izniyle mümkün olanı yapacağınıza şüphemiz yok. Sizin deneyimlerinizden yola çıkarak çabalarınızı bizlerden esirgemeyeceğinize ve görevinizi layıkıyla yapacağınıza eminiz.
Kardeşlik sevgisiyle
Güç ve kuvvet dileriz
Karekin Başepiskopos Bekçiyan
Patriklik Değabahı    

Kategoriler

KiliseYazar Hakkında