Rusya'da muhalif siyasetçi ve yüzlerce eylemci gözaltında

Rusya'da muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy, kendi çağrısıyla düzenlenen yolsuzlukları protesto gösterisinde gözaltına alındı. En 500 göstericinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, adı yolsuzluk iddialarına karışan Başbakan Dimitri Medvedev'in istifası için Yolsuzlukla Mücadele Fonu" kurucusu ve aktivist Aleksey Navalnıy bir eylem çağrısı yaptı. 

Rusya'da son yıllarda görülen en büyük protesto dalgası olduğu belirtilen gösterilere binlerce kişi katıldı, an az 500 gösterici de gözaltına alındı. 

Aleksey Navalnıy, Kremlin'e yakın üst düzey yetkilileri hedef alan yolsuzlukla mücadele eylemleriyle biliniyor.

Başkent Moskova'daki gösteri için çok sayıda polis memuru görevlendirildi. Navalni alana gelişinde gözaltına alındı.

Navalnıy, gözaltında attığı Twitter mesajında protestoculara eylemlerine devam etmeleri çağrısında bulundu.

Muhalefet lideri, "Çocuklar, ben iyiyim. Beni dışarı çıkarmak için uğraşmayın. Tverskaya'da (Moskova'da ana cadde) yürümeye devam edin. Günün konusu yolsuzlukla savaş" dedi.

Navalnıy daha sonra yaptığı açıklamada ofislerinin de polis baskınına uğradığını ve gösterileri canlı yayınlayan ekibinin gözaltına alındığını belirtti.

Gösterilerde "Kahrolsun Putin", "Putinsiz Rusya" sloganları atıldı.

Rus polisine göre sadece Moskova'daki protestoya yaklaşık 8 bin kişi katıldı. 

Gösterilerin birçoğu, resmi izin olmadan yapıldı. Navalnıy 99 kentte gösteri planladıklarını ancak 72'sine izin alamadıklarını açıklamıştı.

Rusya devlet televizyonları, haberlerde protesto gösterilerine yer vermezken Kremlin'den de gösterilere dair resmi bir açıklama gelmedi.

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında