Dink davası kaldığı yerden

Hrant Dink cinayeti davası 10-11-13-14 Nisan'da devam edecek.

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili aralarında dönemin polis şefleri, Celalettin Cerrah, Engin Dinç, Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’in de bulunduğu kamu görevlerinin yargılandığı cinayet davası 10-11-13-14 Nisan da devam edecek. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Dink cinayeti yaşandığı dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şubesi Müdürü olan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer savunmasını sürdürüyor. Yılmazer daha önceki duruşmalarda ‘beddua ettiği’ gerekçesiyle mahkeme başkanıyla tartışmıştı. Tartışmanın ardından Yılmazer, savunmasını yarıda bırakmış, sorgu aşamasına geçilmişti.  16 Mart’ta ise Yılmazer’in sorgusu devam ederken, avukatlık yapak iki kızı, Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Yılmazer FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alınmıştı. Müdahil avukatlarının talebiyle duruşmaya 10 Nisan’a kadar ara verilmişti. 

Jandarma kararı bekleniyor 

Dink’in öldürülmesiyle ilgili Trabzon’da aralarında dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün de bulunduğu 8 jandarma görevlisi hakkında açılan dava da devam ediyor. Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 21 Mart’ta görülen duruşmada, dava dosyasının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ile birleştirilmesi için İstanbul’daki mahkemeden izin talep edilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu hafta birleştirilme talebiyle ilgili karar vermesi bekleniyor.

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında