Kaligrafi ustası Berç Toroser'i kaybettik

Kaligrafi ve grafik sanatının ülkemizdeki en eski ve en önemli temsilcilerinden, ressam Berç Toroser hayatını kaybetti. Ünlü ressam; dün gece geçirdiği kalp krizinden sonra tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Toroser'in cenazesi; 30 Haziran Cumartesi günü saat 13'te Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde yapılacak törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek.

Kaligrafi ustası ve ünlü ressam Berç Toroser yaşama veda etti. Toroser; 27 Haziran Çarşamba günü kalp krizi teşhisiyle kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu. Bir süredir Kolon Kanseri tedavisi görüyordu.

Toroser'in cenazesi; 30 Haziran Cumartesi günü saat 13'te Beyoğlu Balık Pazarı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde yapılacak törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek.

1937'de İstanbul'da doğan Berç Toroser; kaligrafi ve grafik alanında ülkemizin en eski ve en önemli temsilcisiydi. Aynı zamanda serbest kaligrafide dünyanın önde gelen isimlerinden biridir.

Hattat ve gravür ustası Yervant Toroser'in oğlu Toroser, sanat yaşamı boyunca 61 kişisel sergi açtı. İlahiyat Fakültesi, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Celal Bayar Vakfı, Esayan ve Dadyan okulları gibi resmi ve özel kurumların amblem ve logolarını tasarladı. Ayrıca Alain Delon, Sophia Loren, Jan Cloude Van Damme, George Melili, Doğan Hızlan, İbrahim Tatlıses gibi pek çok kişinin amblem ve logolarında da Toroser'in imzasını taşıyor.

Topkapı Sarayı'nda Hattat Hamit portresi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nda Barbaros Hayrettin Paşa portresinin yanı sıra; Viyana Mıhitrayan Müzesi'nde, Venedik'te ve Kazlıçeşme Hastane Müzesi'nde de portreleri yer alıyor.

 

(ulusalkanal.com.tr)

Kategoriler

Kültür Sanat Resim