"Chris'siz Bilgi'ye hayır"

Bilgi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisi imzacılarından hocaları Chris Stephenson'ın YÖK tarafından çalışma izninin iptal edilmesini protesto etti.

Bilgi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, okulda 18 yıldır öğretim üyeliği yapan Chris Stephenson’un çalışma izninin YÖK tarafından gerekçesiz iptal edilmesini protesto etti.

YÖK'ün aldığı kararla 18 yıllık işinde çalışamaz duruma gelen Stephenson'la dayanışma için düzenlenen eylemde "Chris'siz Bilgi'ye hayır" ve "Üniversiteye saldırı, topluma saldırıdır" pankartları taşındı. Yürüyüşten sonra Stephenson etkinlik çadırında açık ders vermeye başladı.

Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'ndeki protesto yürüyüşünde öğrenciler "Chris, Chris, asla yalnız yürümeyeceksin" sloganı attı.

Akademisyenler, Bilgi Üniversitesi yönetiminden kararın gerekçesini YÖK’ten yazılı olarak istemesi talebinde bulundu.

Basın açıklamasında “Üniversitemizin misyon ve değerlerine sahip çıkarak, hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz” dendi. Açıklamada ayrıca YÖK’ün Stephenson hakkında verdiği kararın ilk olmadığı, geçen haftalarda da başka iki üniversitede ‘Bu suça ortak olmayacağız’ imza atmış olan ve yabancı statüyle çalışan iki akademisyenin çalışma izinlerinin iptal edildiği hatırlatıldı. 

Akademisyenler, Stephenson’ı hukuk mücadelesinde destekleyeceklerini vurgularken “Tekrar söylüyoruz. Üniversitemizin misyon ve değerlerine sahip çıkarak hukukla ve akademik ilkelerle ilgisi olmayan bu gibi keyfi dayatmaları kabul etmiyoruz” dendi .

Chris Stephenson ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan üç meslektaşının gözaltına alınması üzerine adliyeye gitmiş ve adliyede gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Bunun üzerine Türkiye’den ayrılmaya karar veren İngiliz akademisyen hakkında sınır dışı kararının bulunmadığı ortaya çıkmış, Stephenson kısa süre İngiltere’de kaldıktan sonra Türkiye’ye dönmüştü.

Stephenson, bu süreçte hakkında ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla bir yıldan beş yıla kadar hapis istemiyle açılan davada beraat etmişti.

Son olarak Stephenson’un çalışma izni YÖK tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmişti.Yazar Hakkında