Cenazeler köye doğru yola çıkarıldı

Uludere’nin Ortasu (Roboski) Köyü’nde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 35 yurttaşın otopsi işlemleri sabaha kadar devam etti. Otopsi işlemlerinin ardından cenazeler tabutlara konularak, çevre il ve ilçelerden gelen binlerce araçlık konvoyla defnedilmek üzere Güzelyazı Köyü’ne doğru yola çıkarıldı.

Radikal gazetesi muhabiri Serkan Ocak’ın Agos’a verdiği bilgiye göre, Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu (Roboski) köyünde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 35 köylünün otopsi işlemleri Uludere Devlet Hastanesi’nde sabaha kadar devam etti. 8 Adli Tıp Uzmanı’nın katıldığı otopsi işlemlerinin ardından cenazeler tek tek ilçe merkezinde bulunan Yeşilova Camii’ne getirilerek yıkandı. Daha sonra tabutlara yerleştirilen cenazeler tek sıra halinde dizilerek cenaze namazı kılındı.  Uludere’de binlerce kişinin sloganları eşliğinde uğurlanan yüzlerce araçlık cenaze konvoyu, Uludere-Şırnak yolunda çevre il ve ilçelerden gelen binlerce araç tarafından karşılandı. Daha sonra araç konvoyu, cenazelerin defnedileceği Güzelyazı Köyü’ne doğru yola çıktı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, BDP’li vekiller Hasip Kaplan, Özdal Üçer, Ayla Akat Ata, BDP MYK üyesi Yıldız Aktaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP’li birçok il ve ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer aldığı cenaze konvoyu yürüyüşüne devam ediyor. 

 

 

 


 

 

Kategoriler

Güncel Gündem