YSK’nın 'mühürsüz oy pusulası' kararına karşı imza kampanyası

Mühürsüz oy pusulalarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçerli sayılma kararına karşı imza kampanyası başlatıldı.

16 Nisan Referandumu’nda, Seçim Kanunu’ndaki hükme rağmen, sandıklara dağıtılan mühürsüz oy pusulalarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçerli sayılma kararına karşı imza kampanyası başlatıldı.

change.org’da imzaya açılan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hitaben hazırlanan imza metni “Sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulaları ve zarfların gereği yapılsın!” başlığını taşıyor. 

İmza kampanyasının metni şöyle: 

"YSK, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılması yönündeki kararın iptalini ve söz konusu sandık kurullarının soruşturulmasını istiyoruz.

“Kullanılan oy pusulalarının dışarıdan gelip, gelmediği kanıtlanamaz. Bunun kanıtı ile uğraşılması ve bunun uygun görülmesi bile yasa dışı bir tekliftir.

“İlgili kurulların neden seçmene ‘mühürsüz oy pusulası ve zarf’ verdiği ve YSK'nın neden nereden geldiği bilinmeyen bir oy pusulası ve zarfı kabul edeceği araştırılmalıdır. 

“Bu konuda yapılacak değişiklik, basına yansımalı ve basında bir düzeltme olarak oylar sayılmadan önce yayınlanmalıdır. Oy sayımının başlandığı da bilindiğine göre, yeniden oy sayımı yapılmalı ve söz konusu oylar ‘netleştirilene kadar’ geçersiz sayılmalıdır.”

İmza kampanyasına 17 Nisan, 15.23 itibariyle 284.079 kişi katıldı. 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında